Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Událost, která má být zapomenuta

Putinovu režimu je západem dlouhodobě vytýkána jeho nedemokratičnost a jeho imperiální choutky, ale položme si otázku, nepodíleli se na etablování jeho režimu také západní státy?

Je to již téměř 23 let, co tanky ruské armády rozstřílely sídlo ruského parlamentu. Tato událost není moc medializována, a proto neuškodí, trochu si ji připomenout. V listopadu 1991 se skupina konzervativních politiků pokusila pučem svrhnout tehdejšího prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova, který se pokusil reformovat tamější komunistický režim. Část armády se ovšem k puči nepřipojila a na protest proti němu se také konaly masové demonstrace. Do čela odporu proti pučistům se postavil Boris Jelcin, kterému se podařilo pučisty eliminovat, a po odstoupení Gorbačova byl zvolen ruským prezidentem. Sovětský svaz nevydržel politické otřesy a následně se rozpadl a byl nahrazen volným sdružením nástupnických států, nazvaném Společenství nezávislých států. Prezident Jelcin obdržel od parlamentu rozsáhlé pravomoci, aby mohl stabilizovat situaci v zemi a provést nezbytné politické a ekonomické reformy. Jenže právě tyto reformy se staly jádrem sváru mezi prezidentem a parlamentem, protože mnohým poslancům se nelíbil rozsah reforem, které podle nich měly zhoršit ekonomickou situaci mnoha ruských rodin. Aby Jelcin zlomil odpor parlamentu, tak vyvolal referendum o jeho rozpuštění, které většina voličů schválila. Parlament ovšem své rozpuštění odmítl a označil referendum za protiústavní. Jelcin prohlašuje, že přebírá veškerou moc, což poslanci označili jako pokus o puč a vyzvali občany, aby přišli bránit legálně zvolený parlament. Jelcin ovšem proti parlamentu vyslal tanky a výsledkem bylo pozatýkání jeho odpůrců a oficiálně 187 mrtvých obránců parlamentu. Toto číslo je ovšem rozporováno a uvádí se až 2000 obětí, podle svědků událostí to byly největší pouliční nepokoje v Rusku od roku 1917.

Ruský parlament 4. 10. 1993

 Jelcin poté vyhlašuje volby do nového zastupitelstva – Dumy, ale přivlastňuje si pravomoc rozpustit tento orgán a možnost jmenovat ministry. Vláda v zemi přechází do rukou úzké skupiny politiků, vojáků a ekonomické oligarchie. Naplno se rozjede proces „privatizace“ který znamenal přesun neuvěřitelného množství majetku, proti němuž byl ten český v podstatě nicotný. Ekonomické reformy vedly k ožebračení drtivé většiny ruských obyvatel a vzniku úzké skupiny zbohatlíků, která získala neuvěřitelnou ekonomickou a politickou moc. Západ na tento proces budování kapitalismu přihlížel s libovůlí, protože rozvrat znamenal oslabení Ruska a jeho stažení se z mezinárodního prostředí, kde se na pozici jediného světového hegemona dostaly Spojené státy. Obyčejní Rusové ovšem tento stav odmítali a přivítali opatření nového prezidenta Putina, který omezil moc oligarchů a začal posilovat pozici Ruska ve světě. Prezident Putin si ovšem ponechal mnohé pravomoci předchozí hlavy státu a oficiálně polo prezidentský systém je ve skutečnosti spíše systémem prezidentským.

Západ obviňuje Putina z autoritářství a z volebních manipulací, což ale nemůže změnit nic na tom, že ruský prezident má pro svou politiku významnou podporu ruských občanů. Stěžuje-li si ovšem dnes západ na Putinův styl vládnutí, tak by si měl uvědomit, že i on se svou benevolencí podílel na současném stavu v Rusku. Přehlížení neústavních kroků Jelcina, snaha oslabovat Rusko a mezinárodně ho izolovat, to jsou věci, ze kterých dnes vyplývá silná pozice Putina. Ruský systém postrádá mechanismus vyvažování moci zákonodárné, výkonné a soudní, jehož přítomnost je v prezidentských politických systémech nezbytností. Podobně deformován je dnes i Turecký politický systém a západ opět jen nečinně přihlíží, jak jsou v této zemi porušována lidská práva a stíhána opozice, jak si prezident Erdogan uzurpuje moc. Proti Rusku jsou vyhlášené ekonomické sankce, ale Turecko nadále vyjednává o svém vstupu do EU a očekává se brzké zrušení vízové povinnosti pro jeho občany. Historie se opakuje a je docela možné, že za několik let nezbude západu než brečet nad rozlitým mlékem, ale to už bude pozdě.

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A1_%C3%BAstavn%C3%AD_krize_1993

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1439247-jak-se-ma-prezident-postavit-parlamentu-jelcin-zvolil-tanky

http://klempera.tripod.com/rusko.htm

Autor: Aleš Merta | pondělí 26.9.2016 13:23 | karma článku: 29,38 | přečteno: 1033x
  • Další články autora

Aleš Merta

Volby do Evropského parlamentu rozhodne "pražská kavárna"

Petr Fiala si po téhle radostné novině asi musel mnout ruce a možná, že i nějaká sklenička něčeho ostřejšího, nebo moravského vínka o sebe cinkla.

13.3.2024 v 19:06 | Karma: 34,78 | Přečteno: 3985x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Do Evropského parlamentu pod praporem nacionálního konzervatismu

SPD, ODS, ANO, KDU – ČSL, ČSSD, KSČM i Přísaha, to jsou jen ty hlavní strany, které se rozhodly vytáhnout do boje o křesla v EP pod praporem nacionálního konzervatismu.

8.3.2024 v 10:43 | Karma: 13,75 | Přečteno: 358x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Odbory potřebují razantnějšího vůdce

Má v době, kdy pracujícím klesají reálné mzdy, kdy se vláda snaží omezit jejich práva, stát v čele největšího odborového svazu člověk, který není schopen zorganizovat větší demonstraci, a na funkci prezidenta podpoří neoliberálku?

5.3.2024 v 17:44 | Karma: 23,92 | Přečteno: 432x | Diskuse| Společnost

Aleš Merta

Vybombardovat ty opice

Palestinci jsou regulérní opice, které je potřeba vybombardovat. Takový tweet přidal na sociální síť známý řeporyjský starosta, a každý inteligentní člověk se s tímto názorem musí ztotožnit.

9.2.2024 v 18:18 | Karma: 26,20 | Přečteno: 943x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Vrchol servilnosti české vlády

Také obvykle nakupujete zboží bez toho, abyste mohli odstoupit od kupní smlouvy, či alespoň požadovat odškodné, či slevu, pokud prodejce nedodá zboží v čas, či v požadované kvalitě?

6.2.2024 v 18:22 | Karma: 46,05 | Přečteno: 8205x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

  • Počet článků 270
  • Celková karma 28,94
  • Průměrná čtenost 1987x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik