Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za politický marasmus nemohou sluničkáři, ale konzervativci

10. 12. 2016 12:46:10
Touto pozoruhodnou myšlenkou poctil nedávno čtenáře Novinek politický analytik Jiří Pehe, podle kterého je obviňování liberálů z přehnané politické korektnosti, multikulturalismu a odtrženosti od lidu naprosto zavádějící.

Liberálové, tedy v dnešní mluvě sluničkáři, pravdoláskáři, či kavárna, si podle autora zachovávají své politické priority a mnohé věcí jsou jim pouze podsouvány. Tím kdo prý významně změnil kurs, jsou však konzervativci, kteří údajně přešli na nacionalisticko – populistické pozice, čehož důkazem jsou úspěchy Donalda Trumpa, Nigela Farage a Marine Le Penové, kteří se tímto novým proudem nechávají nést. Jedinou opravdovou konzervativní političkou je podle autora Angela Merkelová, která v kontextu nedávné německé historie upozaďuje národní hodnoty a striktně odmítá populismus, což můžeme v reálu vidět v jejím přístupu k migrantům. Klasický konservativmus opravdu vždy kladl spíše důraz na stát, než na národ, ale vzdálenost obou pojmů není zas tak příliš velká, aby národní probuzení konzervativců bylo až tak velkým překvapením. Poněkud překvapivé je však to, že část konzervativní pravice si osvojila rétoriku populistů, do které patří zejména vymezení se vůči stávajícím elitám, jež údajně nenaslouchají lidu, a jde jim pouze o udržení mocenských pozic. Tyto elity totiž často tvoří liberálové, se kterými konzervativci pokládali základy kapitalismu v 18. století a se kterými pomáhali v druhé polovině 20. století otevřít dveře ekonomické globalizaci, která kromě proměny světové ekonomiky znamenala také významný zásah do politik jednotlivých států.

Zhroutilo se pravo – levé politické uspořádání a tradiční strany jsou v úpadku. Aby mohly tyto strany čelit nástupu populistů, přejímají populistickou rétoriku a jejich metody k mobilizaci voličů. Na vině nynější mizérie není ovšem nacionalizmus a populismus, které jsou pouze následky, ale právě otevření dveří globalizaci bez toho, aby byly vytvořeny páky, které by držely tento proces pod kontrolou a nedopustily tak vládu nadnárodních koncernů. Pehe píše: globalizovaný kapitalismus se už dávno vymkl národním hranicím a nikdo už ho nevrátí zpět pod kontrolu národních států, jak si to představují „noví“ konzervativci. Tato vize je vpravdě katastrofická, protože by znamenala nejen úpadek států a parlamentní demokracie, ale mohla by vést k rozsáhlým sociálním nepokojům, revolucím a válkám. Nadnárodnímu kapitálu vyhovuje stav, kdy se mu národní státy podbízejí různými bonusy, snižováním nákladů na pracovní sílu, či výběrem nízkých, či lépe řečeno žádných daní. Zisky si nadnárodní společnosti privatizují a náklady přenášejí na stát, který ovšem často není schopen svým obyvatelům zajistit standart, na který byli jeho obyvatelé zvyklí.

Aby mohla být zavedena masivní robotizace, známá jako Průmysl 4.0, musí dle mě dojít k dohodě mezi majetkovou oligarchií a politickou reprezentací o přerozdělení zisků tak, aby zaměstnanci dostávali i za zkrácené úvazky plný plat a stát měl dost prostředků na zaměstnání, či podporu těch, které už výroba nebude potřebovat. Pokud nedojde k uzavření třídního kompromisu obdobnému tomu, na jehož základě vznikl sociální stát, hrozí pravděpodobně důsledky, které jsem zmínil výše. Státy a politická reprezentace, jak zprava, tak zleva, by měla o uzavření tohoto kompromisu maximálně usilovat a pokud májí státy ještě nějakou sílu měly by ji využít k nátlaku na nadnárodní společnosti. Jako první optimistická vlaštovka se jeví odmítnutí dohody TTIP Donaldem Trumpem, protože tato by dávala nadnárodnímu kapitálu neuvěřitelnou moc držet suverénní státy pod krkem hrozbami arbitrážních soudů, se kterými má např. náš stát již mnoho nepěkných zkušeností. Mezinárodní společenství by také mělo tlačit na rušení daňových rájů a přimět firmy platit daně tam, kde jsou vytvářeny jejich zisky. Pán Pehe kritizuje současnou politiku, ale nezabývá se kořeny současného tristního stavu. Pokud neodstraníme příčinu, budeme se dále pohybovat ve spirále, jejíž konec je na dně propasti.

Zdroj: https://www.novinky.cz/komentare/422440-komentar-selhani-konzervativcu-jiri-pehe.html

Autor: Aleš Merta | sobota 10.12.2016 12:46 | karma článku: 25.67 | přečteno: 1191x

Další články blogera

Aleš Merta

Zabíjejí české zbraně ženy a děti?

Zda se tak děje v současnosti, na to nelze jednoznačně odpovědět, ale z nedávné minulosti existuje jeden dobře zdokumentovaný případ, že se toto opravdu dělo.

14.8.2017 v 13:23 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 520 | Diskuse

Aleš Merta

Král hazardu se chystá rozšířit svou politickou moc

Už za časů dona Vita Corleoneho, si mafiáni uvědomovali, že velký „business“ je daleko jednodušší dělat s pomocí politických styků než bez nich.

31.7.2017 v 13:16 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 863 | Diskuse

Aleš Merta

Kope si pán předseda ODS Fiala politický hrob?

Alespoň to tak vyplývá z rozhovoru, který poskytnul sobotnímu Právu. V tomto rozhovoru vyloučil povolební koalici ODS s Hnutím ANO, tedy pokud by ve vládě měl sedět i Andrej Babiš.

20.7.2017 v 13:21 | Karma článku: 41.74 | Přečteno: 10056 | Diskuse

Aleš Merta

Pomalu se v revolver ztrácí víra

Poláci hodlají nakoupit americké vojenské letouny F – 35, rakety Patriot a ponorky vyzbrojené raketami Tomahawk, za což je americký prezident Trump odměnil svou návštěvou ve Varšavě. Češi naopak pozastavili nákup amerických .....

10.7.2017 v 13:34 | Karma článku: 24.77 | Přečteno: 1259 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Maštalíř

Na horká kamna se nesahá

Je jedno co politici říkají. Pro Vás jsou důležité jen dvě věci: 1) Hranice EU denně překračují tisíce ilegálních imigrantů a nikdo nejeví snahu to změnit. 2) Jediné řešení Bruselu je přerozdělování ilegálních imigrantů.

17.8.2017 v 22:25 | Karma článku: 13.38 | Přečteno: 126 | Diskuse

Beata Krusic

"Koukej, se mnou si píseň broukej................."

Do názvu svého malého blogu jsem si vypůjčila text z jedné staré, české písničky. Dál bych mohla pokračovat v podobném duchu, ale z trochu jiného soudku.

17.8.2017 v 20:57 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 174 | Diskuse

Miluše Horská

Narovnejme podmínky pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Včera na plénu Senátu jsme při projednávání zákona o zaměstnanosti měli na stole neobvyklý problém.

17.8.2017 v 18:56 | Karma článku: 4.39 | Přečteno: 141 | Diskuse

David Rath

Šrot za miliardy

Chybí zdravotní sestry, doktoři, učitelé... protože na jejich platy prý nemáme peníze. Na tisíce nových úředníků peníze jsou a desítky miliard jsou i na nákup drahého šrotu, tedy na nákup obrněných transportérů, tanků, helikoptér.

17.8.2017 v 18:45 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 512 | Diskuse

Jana Pastuchová

Zažalovali mě, abych už mlčela. Aneb, jak se dělá politika v Česku

Chtěli po mně půl milionu za pomluvu. Já jsem si ale stála za svým a udělala jsem dobře. Soud mi dal za pravdu. Tento článek je o tom, jak probíhá politický boj v Česku a jak se umlčují zastupitelé, kteří kladou nepříjemné otázky.

17.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 29.08 | Přečteno: 1260 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 22.01 Průměrná čtenost 1327

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.