Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je univerzální základní příjem jen dalším zvýhodněním nepřizpůsobivých spoluobčanů?

6. 01. 2017 12:35:08
Nedávno se v médiích objevila informace, že Česká pirátská strana chce při tvorbě svého volebního programu spolupracovat s bývalým ministrem financí za ODS Vlastimilem Tlustým.

Podle této informace má bývalý ministr pomoci Pirátům zapracovat do jejich programu tzv. univerzální základní příjem tedy projekt, kterým se zabýval již ve své vládní funkci a podle kterého bude stát poskytovat všem svým občanům jistou finanční částku nehledě na jejich zásluhy, či jejich sociální situaci. Pilotní projekt UZP se rozjel od počátku roku ve Finsku, kde vláda rozděluje částku v přepočtu asi 15 000 korun mezi 2 000 náhodně vybraných lidí. Jak experiment dopadne, se dozvíme až za určitou dobu, ale již dnes se vedou velice živé diskuse o životaschopnosti a přínosnosti tohoto konceptu. Pro zdůvodnění uvedení tohoto projektu do praxe jsou uváděny dva hlavní důvody. Jedna část zastánců UZP argumentuje tím, že tento by mohl nahradit vyplácení sociálních dávek a přispět tak k odbourání byrokracie, což by vedlo k úsporám ve státní správě. Druhá část zastánců UZP pak argumentuje tím, že postupná robotizace bude znamenat enormní zvyšování nezaměstnanosti, což podváže kupní sílu obyvatelstva a přispěje k likvidaci mnoha firem, jež ztratí odbyt a je tedy nutno koupěschopnost obyvatel podpořit. Tyto diskuse jsou ovšem zatím většinou jen akademické, protože nabídka levné pracovní síly je zatím dostatečná, což brzdí zavádění nových technologií, které jsou poměrně drahé. Sledujeme-li ovšem rychlost jakým se technika vyvíjí a jak nové technologie zvyšují produktivitu práce, tak musí být všem jasné, že brzy nastane zásadní zlom, který výrazně promluví i do sociální sféry. Přechod samozřejmě nebude ze dne na den, ale také nebude trvat desítky let.

Velká část obyvatel, která nebude odborníky v high tech oborech, bude postupně přicházet o práci a zatěžovat tak sociální systém. Stát sice může nabírat další úředníky, kteří se o takto postižené budou starat, ale je otázkou, zda na to bude mít. Jednou z možností jak získat značné finanční prostředky by mohlo být výrazné omezení výdajů na zbrojení, ale ani to by zřejmě nestačilo a řešení by se muselo pravděpodobně hledat v oblasti nastavení a výběru daní. Vynutit si vyšší příjmy zdaněním zisků nadnárodních korporací je však již dnes velmi obtížné, protože globalizace umožňuje velkým firmám přelévat svůj kapitál tak, že se mohou poměrně dobře zdanění vyhýbat a navíc ještě těžit z investičních pobídek, které jim státy poskytují. Zdanění by navíc muselo být značně masivní, aby získané prostředky dostačovaly k řešení problému. Pokud ovšem nedojde k dohodě všech hlavních světových ekonomických hráčů na tom, jak firmy k přerozdělování větší části jejich zisků přinutit, hrozí nám zřejmě rozsáhlé sociální nepokoje, či dokonce občanské války a revoluce, což si doufám rozhodující světoví představitelé uvědomují. Je tedy zavádění projektu UZP na pořadu dne? Já mám za to, že pokud nedojde k plné automatizaci a značnému využívání umělé inteligence tak je zavádění konceptu UZP předčasné.

Již dnes vidíme, jak neochotně podporují pracující ty, kteří žijí ze sociálních dávek a zavádění UZP by tedy pravděpodobně narazilo na značný odpor veřejnosti. Neúměrně by se také rozevřely nůžky mezi příjmy těch, co by pobírali pouze UZP a těmi, kteří by měli navíc plné pracovní úvazky, což by jistě vedlo k politickým otřesům, které by demokratický systém nemusel přežít. V přechodném období by dle mne bylo lepší použít jako nástroje k zvládnutí situace zkracování pracovních úvazků při zachování plné mzdy, aby bylo možno zaměstnávat více lidí. Dále by bylo možno změnit nastavení pro přiznání invalidního důchodu tak, aby na něj dosáhli i lidé, kteří dnes kvůli svému hendikepu těžko shánějí práci. Bylo by taky možno zvýšit opatrovné, aby se děti mohli postarat o své přestárlé, či nemocné rodiče, nebo nahradit školky rodinnou péči. Námětů jak se postavit novým výzvám bude asi samozřejmě více, ale hlavně bychom neměli zaspat a připravit se na dopady čtvrté technické revoluce již nyní, protože podcenění negativních trendů, s touto revolucí spojenou, může nám, či našim potomkům přinést mnoho nesnází.

Autor: Aleš Merta | pátek 6.1.2017 12:35 | karma článku: 28.55 | přečteno: 4081x

Další články blogera

Aleš Merta

Tápání levice a neb, mám tip na kandidáta do souboje o hrad

Nedávná vládní krize jasně ukázala, že sociální demokracie se od prezidenta Zemana může dočkat jen tak maximálně okopávání kotníků a že je tedy navýsost racionální podpořit v příští volbě jiného kandidáta. Úvahy o Štěchovi, ......

29.5.2017 v 13:36 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 826 | Diskuse

Aleš Merta

Jsou to sice čubčí synové, ale naši čubčí synové a navíc mají prachy

Tak by se dal poopravit starý výrok amerického prezidenta Theodora Roosevelta na adresu brutálního diktátora Somozy v souvislosti se vztahem mezi Západem a Saudskou Arábií, kde vládne režim uvízlý v temném středověku.

20.5.2017 v 15:14 | Karma článku: 28.08 | Přečteno: 920 | Diskuse

Aleš Merta

Úvahy o Evropě na pozadí francouzských prezidentských voleb

Na první pohled se zdá poněkud překvapivé, jak vzrušenou debatu vyvolávají u nás francouzské prezidentské volby, ale když sledujeme průzkumy veřejného mínění týkajících se největších obav Čechů, tak to zase tak velké překvapení ..

30.4.2017 v 7:24 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 403 | Diskuse

Aleš Merta

Zdroje tu jsou, tvrdí pán předseda ODS

Nevím, zda sobotní reportáže z ideové konference ODS a poznatky, které přinesl duel předsedy KDU – ČSL pana Bělobrádka a předsedy ODS pana Fialy v nedělním pořadu Partie vyvolaly na tvářích voličů úsměvy, či je spíše dohnaly ...

23.4.2017 v 14:37 | Karma článku: 37.40 | Přečteno: 1973 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jana Veselá

Prasoloppet 2017

Prasoloppet 2017 letošní již 17. ročník Prasova běhu recesistů kolem přehrady 24.6.2017 - 14.00 - Jablonecká přehrada

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 100 | Diskuse

Libor Popovský

V Evropě probíhá výměna obyvatelstva

Překlad článku Giulia Meottiho „A Replacement of Population is Taking Place in Europe" pro českou verzi webu Gatestone Institute zpracovaný mnou a paní Helenou Kolínskou.

26.6.2017 v 9:12 | Karma článku: 25.90 | Přečteno: 650 | Diskuse

Jiří Hermánek

Čtvrtek, kamiónů den. Nechoď dcerunko k D1 ven. Preview...

Protože ty fotky z 15.6. odpoledne, kdy jsme se po D1 vraceli do Prahy, jsou v mobilu a já v OL píšu na tabletu. Což je úkol náročný a ne vždy vyjde.

26.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 275 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Partnerské vztahy - láska nebo závislost?

Po několikahodinové jízdě vlakem se pro mě lavička ve stínu kostela stává příjemným útočištěm. Sedím a nasávám místní atmosféru šumavského městečka. Pozoruji lidi v parku a nechávám se ofukovat chladivým vánkem ...

26.6.2017 v 8:33 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 223 | Diskuse

Jan Bartoň

Obsah správný, jen ta angličtina špatná!

Pracovnice pražského magistrátu upoutaly pozornost široké veřejnosti svým „svévolným vyvěšením“ cedule se „špatnou angličtinou“. V ní se dožadovaly, aby na ně cizinci mluvili česky nebo si vzali tlumočníka.

26.6.2017 v 8:05 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 511 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 25.02 Průměrná čtenost 1243

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.