Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tento návrh ministryně Marxové jde správným směrem

10. 02. 2017 12:23:41
Mnohé zákony navržené ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marxovou jsou napadány nejen jejími politickými odpůrci, ale i velkou části účastníků internetových diskusí, pro jejich údajnou přílišnou solidárnost a nákladnost,

což má v některých případech relevantní základ, ale musíme vzít v úvahu, že to co pro někoho již zavání socialismem, může být pro druhého jen nedostatečnou korekcí asociální, neoliberální politiky. Nechci tady obhajovat současnou politiku ČSSD, která se v poslední době stává čím dál víc rozhazovačná, což jistě souvisí se zjištěním, že sociální demokracii válcuje Hnutí ANO, ale rád bych na jednom příkladu ukázal, že i dnes jsou špičky ČSSD schopny vymyslet něco rozumného, co může zvýšit sociální kapitál naší společnosti. To, že se Sobotka a spol. snaží čelit propadu preferencí uplácením voličů, není nic nového, ale je to cesta nejistá, což ukázaly i výsledky loňských krajských voleb. I přes tento neúspěch však „socani“ pokračují v nastoupeném kurzu, protože vlastně jinou páku k udržení si aspoň části svého elektorátu již v podstatě nemají. Je ovšem třeba připustit, že ne všechno co se líhne v hlavách znervózněných vůdců této strany lze považovat za nereálné a zbytečné, protože se sem tam najdou i věci, jako například návrh zákona o tzv. dlouhodobém ošetřovném, které lze podle mě považovat za navýsost potřebné a cílící správným směrem.

Vraťme se však ke zmíněné předloze. Před tím, než si naše civilizace vybrala cestu konzumu a individualismu bylo zvykem, že se rodina starala o své nemocné a staré členy. Že to nefunguje i dnes, není vinou jednotlivců, ale systému, který změnil naší mentalitu. Solidarita se stala sprostým slovem, demokracie byla ztotožněna s individualismem a ten kdo nevzývá bohy konzumu je považován za podivína. Systém každého nutí, aby podával maximální pracovní výkony, a čas na rodinu již jaksi nezbývá. Rodiče v produktivním věku mají s bídou čas věnovat se svým dětem a se svými rodiči, sourozenci a širším příbuzenstvem se stýkají značně sporadicky. Hlavním cílem všeho snažení je vydělávání peněz. Pro některé je přesčasová práce nutností, aby si byli schopni zaplatit bydlení a další nezbytné základní potřeby, pro ty více vydělávající je pak pracovní kariéra vstupenkou ke konzumním požitkům, které si nedovedou odpustit. Umísťování rodičů do domovů důchodců, spoléhání se na sociální služby, to jsou důsledky modernity Západu, který preferuje individualismus před sociálními a rodinnými vazbami.

Snaha ministryně Marxové trochu zkorigovat dopady tlaku systému na náš život, posílit rodinné vztahy a dát lidem možnost postarat se o své příbuzné je tedy chvályhodná a většina lidi by ji měla s logiky věci podpořit. V diskusích však převládá názor, že taková novela zákona je nepřípustná, protože poškodí podnikatele, kterým budou uvolnění zaměstnanci chybět. Fungující ekonomika je samozřejmě důležitá, ale musíme si uvědomit, že důležitější je lidská pospolitost, která stojí za zrodem naší společnosti. Mechanismy jak nahradit uvolněné zaměstnance existují, problém může být jen s OSVČ, z nichž někteří nemohou ukončit rozdělanou práci naráz, či platí nájmy a nemají vytvořené rezervy, ze kterých by své závazky při přerušení živnosti hradili. Zde bohužel asi není jiné řešení než péči přenechat jinému členu rodiny, nebo se spolehnout na práci sociálních služeb, kterým by novelizace zákona měla odlehčit a uvolnit kapacity, jež jsou dnes na hranici svých možností.

Podpora rodinných hodnot je chvályhodná, ale ve společnosti, kde prioritou jsou peníze a zisk nemá moc šanci se prosadit. Toto je vidět i z postojů Hnutí ANO k tomuto zákonu, když zástupci tohoto hnutí prosadili, aby uvolněnění pracovníka bylo podmíněno souhlasem zaměstnavatele, což činí z této novely zákona paskvil. Pro odpůrce plnohodnotné verze této novely bych chtěl připomenout průzkum, podle kterého by devět z deseti Čechů chtělo zemřít doma v kruhu své rodiny, což jimž ale většinou náš systém nedovolí. Kvalitní sociální služby jsou jistě potřebné a nenahraditelné, ale lidé by měli dostat příležitost, aby se o své blízké mohli postarat sami bez toho, aby je to existenčně zničilo. Často se díváme skrze prsty na Vietnamce, kteří si i v dnešní době udržují silné rodinné a sociální vazby. Myslíme si, že naše společnost je vyspělejší, ale já mám za to, že v této oblasti se máme od nich se co učit.

Autor: Aleš Merta | pátek 10.2.2017 12:23 | karma článku: 8.77 | přečteno: 634x

Další články blogera

Aleš Merta

Tápání levice a neb, mám tip na kandidáta do souboje o hrad

Nedávná vládní krize jasně ukázala, že sociální demokracie se od prezidenta Zemana může dočkat jen tak maximálně okopávání kotníků a že je tedy navýsost racionální podpořit v příští volbě jiného kandidáta. Úvahy o Štěchovi, ......

29.5.2017 v 13:36 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 826 | Diskuse

Aleš Merta

Jsou to sice čubčí synové, ale naši čubčí synové a navíc mají prachy

Tak by se dal poopravit starý výrok amerického prezidenta Theodora Roosevelta na adresu brutálního diktátora Somozy v souvislosti se vztahem mezi Západem a Saudskou Arábií, kde vládne režim uvízlý v temném středověku.

20.5.2017 v 15:14 | Karma článku: 28.08 | Přečteno: 920 | Diskuse

Aleš Merta

Úvahy o Evropě na pozadí francouzských prezidentských voleb

Na první pohled se zdá poněkud překvapivé, jak vzrušenou debatu vyvolávají u nás francouzské prezidentské volby, ale když sledujeme průzkumy veřejného mínění týkajících se největších obav Čechů, tak to zase tak velké překvapení ..

30.4.2017 v 7:24 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 403 | Diskuse

Aleš Merta

Zdroje tu jsou, tvrdí pán předseda ODS

Nevím, zda sobotní reportáže z ideové konference ODS a poznatky, které přinesl duel předsedy KDU – ČSL pana Bělobrádka a předsedy ODS pana Fialy v nedělním pořadu Partie vyvolaly na tvářích voličů úsměvy, či je spíše dohnaly ...

23.4.2017 v 14:37 | Karma článku: 37.40 | Přečteno: 1973 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jana Veselá

Prasoloppet 2017

Prasoloppet 2017 letošní již 17. ročník Prasova běhu recesistů kolem přehrady 24.6.2017 - 14.00 - Jablonecká přehrada

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 120 | Diskuse

Libor Popovský

V Evropě probíhá výměna obyvatelstva

Překlad článku Giulia Meottiho „A Replacement of Population is Taking Place in Europe" pro českou verzi webu Gatestone Institute zpracovaný mnou a paní Helenou Kolínskou.

26.6.2017 v 9:12 | Karma článku: 26.29 | Přečteno: 690 | Diskuse

Jiří Hermánek

Čtvrtek, kamiónů den. Nechoď dcerunko k D1 ven. Preview...

Protože ty fotky z 15.6. odpoledne, kdy jsme se po D1 vraceli do Prahy, jsou v mobilu a já v OL píšu na tabletu. Což je úkol náročný a ne vždy vyjde.

26.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 297 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Partnerské vztahy - láska nebo závislost?

Po několikahodinové jízdě vlakem se pro mě lavička ve stínu kostela stává příjemným útočištěm. Sedím a nasávám místní atmosféru šumavského městečka. Pozoruji lidi v parku a nechávám se ofukovat chladivým vánkem ...

26.6.2017 v 8:33 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 231 | Diskuse

Jan Bartoň

Obsah správný, jen ta angličtina špatná!

Pracovnice pražského magistrátu upoutaly pozornost široké veřejnosti svým „svévolným vyvěšením“ cedule se „špatnou angličtinou“. V ní se dožadovaly, aby na ně cizinci mluvili česky nebo si vzali tlumočníka.

26.6.2017 v 8:05 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 530 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 25.02 Průměrná čtenost 1243

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.