Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Intenzivnějším zbrojením k lepší společnosti

6. 04. 2017 13:33:02
Na nedávné schůzce amerického prezidenta Trumpa a německé kancléřky Merkelové vystavil údajně prezident Spojených států Německu účet na 10 mld. korun za ochranu USA. Zdali podobný účet dostane i ČR, bude možná překvapením pro..

Miloše Zemana při jeho plánované návštěvě Washingtonu. Americký tlak na spojence, aby zvýšili své vojenské rozpočty je poněkud překvapující, protože tyto již dnes dosahují neuvěřitelných finančních sum. Toto bylo i argumentem Němců, kteří Trumpovi oponovali, že pokud by měli vydávat na obranu 2% rozpočtu, tak by výsledná částka dosahovala sumy 2 biliónu korun, což by, pro nyní spíše pacifisticky naladěné Němce, bylo asi těžko skousnutelné. Němci také správně argumentovali tím, že NATO není klub, kde se platí členské příspěvky, a že závazek členských zemí vydávat na zbrojení dvě procenta rozpočtu je nevymahatelný, protože nebyl součástí žádné závazné smlouvy. Co však tedy stojí za americkým tlakem na zvyšování vojenských výdajů, když pomineme oficiální propagandu, která tvrdí, že nám hrozí nebezpečí ze strany Ruska, což každý, jenž se podívá na sílu potenciálních protivníků, musí považovat za kravinu, které může věřit jen člověk s duchem poněkud ochablým, protože režim v Rusku má přece jen daleko k tomu v Severní Koreji, či k Islámskému státu. Odpověď na tuto otázku nám přináší Walter Scheidel, profesor, historik vyučující na Stenfordově univerzitě. Tento vědec přišel se zajímavou teorií, podle které byly největší tlaky na posilování sociální a politické rovnosti mezi lidmi v dobách totálních válek, revolucí, kolapsů států a epidemií, nebo těsně po těchto událostech.

Výdaje na zbrojení v roce 2015

Pan profesor podložil svou teorií zajímavými fakty, např. tím, že po epidemiích nastal úbytek obyvatel a rostla tedy cena práce, že revoluce, např. ty francouzské přinesly odstranění stavovského systému, bezplatné základní školství, či větší práva pro ženy, že americká občanská válka znamenala ztrátu majetku otrokářů, že po konci první světové války vznikly mnohé nové demokracie a došlo k významnému rozšíření volebního práva, výsledky druhé světové války a strach z komunistických revolucí na západě pak přispěly k vzniku sociálního státu. Walter Scheidel ovšem také dodává, že násilné vyrovnání sociální úrovně a ochota k rozšiřování občanských práv časem odezní a v současnosti jsou státy odolnější proti zhroucení, a revoluce, že ztratily přitažlivost. Rizikový faktor pro zachování výdobytků 19. a 20. století vidí ve stárnutí populace, technologické revoluci, přistěhovalectví a v omezování solidarity. Jako jedinou možnost změnit stávající trend, tedy zastavit rostoucí rozevíraní nůžek mezi bohatými a chudými a obnovit rozdělení stávajících zdrojů vidí pán profesor v termonukleární válce, která by nejen zdecimovala světovou populaci, ale přivedla lidstvo k novému uspořádání společnosti.

Tato vize jistě není, pro většinu lidí, příliš přitažlivá, ale jak vidíme z roztočení nových závodů ve zbrojení, tak politici mnoha zemí, si myšlenku vybudování rovnostářské, skutečně demokratické společnosti vzali za svou. Z přiložené tabulky lze vyčíst, že v přípravě světového konfliktu výrazně vedou země sdružené v osvíceném paktu NATO, ale zdatně jim sekundují i Čína, Saudská Arábie a Rusko. Podezírat tyto státy, že zbrojení je úlitba vojensko-průmyslovému komplexu, či nějaká mocenská hra je tedy zavádějící, protože tyto státy se jen snaží posunout lidstvo na vyšší level, sice poněkud brutální, ale za to značně rychlejší cestou. Zkušenosti ze 70. let minulého století, kdy docházelo k uvolňování mezinárodního napětí, a k rozmachu mírového hnutí nám ukázaly, že evoluční pokusy nevedou k lepšímu světu, ale předznamenaly vznik ekonomické globalizace a rozmach neoliberalismu, tedy k brutálnímu útoku na střední třídu a oslabení demokracie. Všichni pokrokoví a demokraticky smýšlející občané by měly podpořit jen ty politiky, kteří brojí za zvyšování vojenských rozpočtů a zvyšování mezinárodního napětí. Nahraďme zastaralý slogan válku válce, novým heslem válkou k pokroku. Můžeme jen doufat, že zbytkům naši evropské civilizace poskytnou azyl milí afričtí obyvatelé. Pokud bude uprchlická vlna pokračovat současným tempem, tak místa by v Africe mělo být docela dost.

Zdroje:

http://zpravy.idnes.cz/tillerson-o-vydajich-na-obranu-poprve-v-bruselu-v-nato-pph-/zpr_nato.aspx?c=A170331_164643_zpr_nato_inc

http://comsense.cz/globalni-zbrojeni-a-kdo-na-nem-vydelava/

http://zahranicni.eurozpravy.cz/amerika/185692-propast-mezi-chudymi-a-bohatymi-lidstvu-pomuze-jen-totalni-termonuklearni-valka-tvrdi-historik/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Autor: Aleš Merta | čtvrtek 6.4.2017 13:33 | karma článku: 9.22 | přečteno: 284x

Další články blogera

Aleš Merta

Tápání levice a neb, mám tip na kandidáta do souboje o hrad

Nedávná vládní krize jasně ukázala, že sociální demokracie se od prezidenta Zemana může dočkat jen tak maximálně okopávání kotníků a že je tedy navýsost racionální podpořit v příští volbě jiného kandidáta. Úvahy o Štěchovi, ......

29.5.2017 v 13:36 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 826 | Diskuse

Aleš Merta

Jsou to sice čubčí synové, ale naši čubčí synové a navíc mají prachy

Tak by se dal poopravit starý výrok amerického prezidenta Theodora Roosevelta na adresu brutálního diktátora Somozy v souvislosti se vztahem mezi Západem a Saudskou Arábií, kde vládne režim uvízlý v temném středověku.

20.5.2017 v 15:14 | Karma článku: 28.08 | Přečteno: 920 | Diskuse

Aleš Merta

Úvahy o Evropě na pozadí francouzských prezidentských voleb

Na první pohled se zdá poněkud překvapivé, jak vzrušenou debatu vyvolávají u nás francouzské prezidentské volby, ale když sledujeme průzkumy veřejného mínění týkajících se největších obav Čechů, tak to zase tak velké překvapení ..

30.4.2017 v 7:24 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 403 | Diskuse

Aleš Merta

Zdroje tu jsou, tvrdí pán předseda ODS

Nevím, zda sobotní reportáže z ideové konference ODS a poznatky, které přinesl duel předsedy KDU – ČSL pana Bělobrádka a předsedy ODS pana Fialy v nedělním pořadu Partie vyvolaly na tvářích voličů úsměvy, či je spíše dohnaly ...

23.4.2017 v 14:37 | Karma článku: 37.40 | Přečteno: 1973 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Medulán

Stoneuv strýček Putin

Svět podle Putina” oskarového režiséra Olivera Stonea plní svůj účel. Přesně demaskuje, kdo na jaké straně barikády stojí, jakou propagandu poslouchá a čemu věří.

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 16.96 | Přečteno: 270 | Diskuse

Petr Štrompf

Až jednou ojebeme sami sebe

Expresivum Bohuslava Sobotky z doby, kdy „odborně“ zhodnotil postoj Andreje Babiše k dluhopisům Agrofertu, by se mělo zapsat do učebnic politologie. Slovo ojebat se totiž stále více plíživě vtírá do podvědomí.

26.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 168 | Diskuse

Jiří Šebek

Vraťme svobodu do školství

Z bláta do louže! Tak lze přirovnat jmenování nového ministra školství Stanislava Štecha, který se nezdráhá pokračovat v dalším glajchšaltování našich dětí a zavádění zbytečných až škodlivých nařízení.

26.6.2017 v 7:24 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 594 | Diskuse

Tomáš Kolomazník

Zvyšování výdajů na obranu – bude je mít ministerstvo skutečně za co utratit?

Čeští politici dlouhodobě volají po nutnosti zvýšit výdaje na obranu. Jejich hlasy ještě více zesílily v nedávné době. Jedná se o reakci na apel amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby členské země NATO dostály svých závazků.

26.6.2017 v 6:44 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 160 | Diskuse

Miroslav Václavek

Miloš Zeman není hlavou státu, ale jeho vyměšovacím otvorem

„Demokracie není panováním, nýbrž prací k zabezpečení spravedlnosti. A spravedlnost je matematika humanity.“ Tomáš Garrigue Masaryk

26.6.2017 v 6:15 | Karma článku: 28.30 | Přečteno: 643 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 25.02 Průměrná čtenost 1243

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.