Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdroje tu jsou, tvrdí pán předseda ODS

23. 04. 2017 14:37:04
Nevím, zda sobotní reportáže z ideové konference ODS a poznatky, které přinesl duel předsedy KDU – ČSL pana Bělobrádka a předsedy ODS pana Fialy v nedělním pořadu Partie vyvolaly na tvářích voličů úsměvy, či je spíše dohnaly ...

k slzám, ale mám za to, že tento víkend ukázal naprosté zoufalství, které ovládlo tradiční českou pravici. To, že výsledky podzimních parlamentních voleb nedopadnou pro naši tradiční pravici příliš dobře, naznačují dlouhodobě průzkumy veřejného mínění, které sice nemusíme brát příliš vážně, ale zkušenosti voličů s vládami pravice ukazují, že tentokrát nemusí být daleko od pravdy. Aby si tyto strany zachovaly alespoň nějakou šanci reálně ovlivňovat politiku, snaží se často uchopit témata, která jim byla v minulosti cizí, nebo se k nim stavěly čistě formálně. Nic proti tomu, že se ODS ve svém programu vymezuje proti EET, či zákazu kouření v restauracích, to jsou témata pro ni přímo stavěná a je jen na voličích, či se rozhodnou podpořit přísnější výběr daní a evropský trend omezování kouření, či dají hlas straně, která jde proti těmto trendům.

Mě však velmi pobavila snaha ODS uchopit jeden z „trháků“ letošní předvolební kampaně, tedy zvyšování platů v ČR. Tento růst platů má zajistit reforma odvodů na sociální pojištění, která by měla lidem s platem 25 000 Kč přinést do výplaty 1 500 Kč navíc. Velmi pěkné, řekne si volič, ale ten rýpavější se zeptá, kdo zacelí díru, která menšími odvody vznikne. Nejsou to přitom žádné drobné, ale údajně až 120 mld. V Partii na tuto otázku redaktora odpověděl předseda ODS pán Fiala, že očekává růst příjmů státního rozpočtu a tedy že stát by měl tuto díru sanovat prostřednictvím rozpočtu. Tato odpověď mi připomenula, často zesměšňovanou, repliku bývalého ministerského předsedy Špidly – zdroje tu jsou. Pán Fiala také tvrdil, že snížení odvodů na sociální pojištění pro podnikatele o 2% využijí tito k navýšení platů svých zaměstnanců. Zkušenost z minulosti je ovšem taková, že zaměstnanci jsou většinou až ti poslední, do čehož je zaměstnavatel ochoten investovat. To, že nyní většina podniků svým zaměstnancům přidává, není otázkou prozření majitelů, ale spíše větší konkurencí na trhu práce. Až se situace „zkonsoliduje“ tak se zřejmě jejich empatie vytratí a mzdová politika se vrátí do starých kolejí.

ODS dlouhodobě tvrdí, že je pro snižování schodku státního rozpočtu a běžným pracujícím vždy utahovala opasky. To ji však nebránilo, aby se na ní nalepili různí „šíbři“, lobbisté a spřízněné duše, kterým příjmy vzrostly do nebetyčných výšin, a rozpočet zůstal hluboko v dluzích. Proč již tenkrát neudělala ODS nic pro zvýšení platů běžných pracujících? Času na to měla dost a výmluvy, že zde byly objektivní příčiny, či dědictví komunismu neobstojí, pokud si vezmeme případ Slovinska, kde jsou platy dnes absolutně jinde než u nás. Mimochodem dnes se projevilo i pokrytectví ODS v tom, že ač sama se dlouhodobě vymlouvala na minulý režim, tak dnes pan předseda Fiala na otázku proč tuto reformu neudělali za vlády, ve které seděl, odpověděl, že to je již dávno a že se musíme dívat dopředu.

Snaha zvyšovat platy prostřednictvím snížení odvodů na sociální pojištění je tunel na státní rozpočet, což v ODS opravdu umějí, viz předražené zakázky atd. Daleko logičtější mi připadaly argumenty jeho soupeře pana Bělobrátka, který radikální růst mezd spojil se zlepšováním konkurence schopnosti našich podniků a růstem produktivity práce. Budováním dalších skladů a montoven, výrobou zboží s malou přídavnou hodnotou a dovozem levné pracovní síly ovšem současný stav nezměníme. Jako pomocný nástroj lze i využívat zvyšování minimální mzdy, která motivuje k práci některé příjemce sociálních dávek. Věřit ODS, že míní udělat něco pro široké vrstvy obyvatel je poněkud naivní, a mám pocit, že se svými nynějšími nápady jen poněkud zesměšňuje. Ovšem až na podzim se ukáže, zda voliči skočí na tuto udičku, či zda přetrvává nedůvěra v tuto poněkud zkompromitovanou stranu.

Autor: Aleš Merta | neděle 23.4.2017 14:37 | karma článku: 37.40 | přečteno: 1983x

Další články blogera

Aleš Merta

Zabíjejí české zbraně ženy a děti?

Zda se tak děje v současnosti, na to nelze jednoznačně odpovědět, ale z nedávné minulosti existuje jeden dobře zdokumentovaný případ, že se toto opravdu dělo.

14.8.2017 v 13:23 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 520 | Diskuse

Aleš Merta

Král hazardu se chystá rozšířit svou politickou moc

Už za časů dona Vita Corleoneho, si mafiáni uvědomovali, že velký „business“ je daleko jednodušší dělat s pomocí politických styků než bez nich.

31.7.2017 v 13:16 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 863 | Diskuse

Aleš Merta

Kope si pán předseda ODS Fiala politický hrob?

Alespoň to tak vyplývá z rozhovoru, který poskytnul sobotnímu Právu. V tomto rozhovoru vyloučil povolební koalici ODS s Hnutím ANO, tedy pokud by ve vládě měl sedět i Andrej Babiš.

20.7.2017 v 13:21 | Karma článku: 41.74 | Přečteno: 10056 | Diskuse

Aleš Merta

Pomalu se v revolver ztrácí víra

Poláci hodlají nakoupit americké vojenské letouny F – 35, rakety Patriot a ponorky vyzbrojené raketami Tomahawk, za což je americký prezident Trump odměnil svou návštěvou ve Varšavě. Češi naopak pozastavili nákup amerických .....

10.7.2017 v 13:34 | Karma článku: 24.77 | Přečteno: 1259 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Maštalíř

Na horká kamna se nesahá

Je jedno co politici říkají. Pro Vás jsou důležité jen dvě věci: 1) Hranice EU denně překračují tisíce ilegálních imigrantů a nikdo nejeví snahu to změnit. 2) Jediné řešení Bruselu je přerozdělování ilegálních imigrantů.

17.8.2017 v 22:25 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 98 | Diskuse

Beata Krusic

"Koukej, se mnou si píseň broukej................."

Do názvu svého malého blogu jsem si vypůjčila text z jedné staré, české písničky. Dál bych mohla pokračovat v podobném duchu, ale z trochu jiného soudku.

17.8.2017 v 20:57 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 167 | Diskuse

Miluše Horská

Narovnejme podmínky pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Včera na plénu Senátu jsme při projednávání zákona o zaměstnanosti měli na stole neobvyklý problém.

17.8.2017 v 18:56 | Karma článku: 4.39 | Přečteno: 140 | Diskuse

David Rath

Šrot za miliardy

Chybí zdravotní sestry, doktoři, učitelé... protože na jejich platy prý nemáme peníze. Na tisíce nových úředníků peníze jsou a desítky miliard jsou i na nákup drahého šrotu, tedy na nákup obrněných transportérů, tanků, helikoptér.

17.8.2017 v 18:45 | Karma článku: 23.57 | Přečteno: 506 | Diskuse

Jana Pastuchová

Zažalovali mě, abych už mlčela. Aneb, jak se dělá politika v Česku

Chtěli po mně půl milionu za pomluvu. Já jsem si ale stála za svým a udělala jsem dobře. Soud mi dal za pravdu. Tento článek je o tom, jak probíhá politický boj v Česku a jak se umlčují zastupitelé, kteří kladou nepříjemné otázky.

17.8.2017 v 17:00 | Karma článku: 29.08 | Přečteno: 1253 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 22.01 Průměrná čtenost 1327

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.