Senátoři - zástupci lidu?

18. 10. 2018 15:04:20
Volby do senátu ČR znovu poukázaly na fakt, že mandát mnohého senátora je tak slabý, že silnější je i mandát zastupitele středně velkého městečka.

Pondělní právo otisklo vtip karikaturisty Miroslava Kemela, který bych rád reprodukoval, ale autorský zákon mi to zapovídá. Zkusím ho tedy alespoň popsat. Na obrázku jsou zástupci ODS na tiskové konferenci po ukončení senátních voleb a jejich předseda Fiala nadšeně pronáší tyto větičky: „Je to zásadní zlom pro tuto zemi. ODS vyhrála volby, o které volič neměl zájem...“ Výstižné a úsměvné až na to, že náš úsměv trochu ztuhne, když si uvědomíme, že v instituci, která hraje důležitou roli v našem ústavním pořádku, sedí zástupci lidu, kteří zastupují jen značně minoritní část voličů. Diskuse o tom, zda je senát přínosem pro naši demokracii, se vedou již od jeho vzniku, protože dost lidí tehdy naštvalo, že zřízení této komory bylo jen reakcí na zrušení Federálního shromáždění, kdy se nějak nevědělo co udělat s přebytečnými zákonodárci. Aby politické elity obhájili vznik této instituce tak argumentovali tím, že tato slouží jako pojistka proti snahám stran, ovládajících sněmovnu, prosazovat zákony, které by byly v rozporu s demokratickými principy a jejichž přijetí by mohlo vést k etablování nedemokratického režimu.

Jak ovšem víme, tak veto senátu může, u běžných zákonů, přehlasovat sněmovna 101 hlasy, a co se týče zákonu ústavních, tak o jejich platnosti by měl spíše rozhodovat Ústavní soud, než účelově vytvořená instituce, která je v unitárním státě jaksi nadbytečná. V liberální demokracii probíhá dělba moci mezi mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní, přičemž moc zákonodárná kontroluje moc výkonnou a moc soudní pak moc zákonodárnou. Druhá parlamentní komora má opodstatnění při federálním uspořádání státu, kdy v této komoře jsou zastoupeni zástupci jednotlivých části federálního celku, jako např. v USA. Vznik druhé komory v unitárním státě je zbytečný, protože kontrola sněmovny senátem jen nesystémově přebírá pravomoci Ústavního soudu. Jako jediné opodstatnění této komory v našem ústavním pořádku je možno spatřovat pouze v tom, že opravuje některé legislativní zmetky, přijaté ve sněmovně, ale je potřeba zamyslet se nad tím, zda není trochu luxusem, aby pro tuto činnost vznikla druhá parlamentní komora.

Slabý mandát senátorů dělá vrásky i některým zákonodárcům, kteří si uvědomují, že senátní výstupy nelze v takovém případě brát jako vůli většiny, která by v demokracii měla hrát rozhodující roli. Všichni vědí, že hlavní překážkou větší volební účasti je systém dvoukolového hlasování, který do druhého kola posílá jen dva soupeře a pro příznivce poražených v prvním kole se jejich duel pak stává většinou nezajímavý. Jednokolové hlasování by volební účast mohlo zvednout někde ke třiceti, čtyřiceti procentům, což sice také není úplně optimální, ale lepší než nic. Problémem je, že dvoukolového systému se nechtějí vzdát středové strany, které z něho profitují, a pak je také otázkou, jaký způsob volby vybrat v jednokolovém volebním systému. Varianta, kdy vítěz obdrží mandát na základě získáním prosté většiny hlasů je kritizována z důvodu, že i ona často vede k vítězství kandidátu ze slabým mandátem a také proto, že může vést ke zvolení „extrémistů“, což přece nelze dopustit. Jako kompromis se jeví tzv. australský model, který ovšem nemá zatím moc zastánců.

Senát vznikl jako trafika a mnoho voličů jej také jako trafiku, pro např. opotřebované politiky, či neúspěšné hradní kandidáty, také bere. Politici měli velmi dlouhou dobu na to, aby přesvědčili voliče o smysluplnosti senátu, ale to se nestalo. Naše ústavní uspořádání může, v současné podobě, samozřejmě fungovat i nadále, ale pokud v systému, který je označován za vládu lidu rozhodují lidé, které drtivá většina lidu nezvolila, tak je něco špatně. Lze jen doufat, že toto zjištění dojde i našim politickým elitám a začnou v této věci konat.

Autor: Aleš Merta | čtvrtek 18.10.2018 15:04 | karma článku: 35.58 | přečteno: 1051x

Další články blogera

Aleš Merta

Volby do Evropského parlamentu rozhodne "pražská kavárna"

Petr Fiala si po téhle radostné novině asi musel mnout ruce a možná, že i nějaká sklenička něčeho ostřejšího, nebo moravského vínka o sebe cinkla.

13.3.2024 v 19:06 | Karma článku: 34.52 | Přečteno: 3913 | Diskuse

Aleš Merta

Do Evropského parlamentu pod praporem nacionálního konzervatismu

SPD, ODS, ANO, KDU – ČSL, ČSSD, KSČM i Přísaha, to jsou jen ty hlavní strany, které se rozhodly vytáhnout do boje o křesla v EP pod praporem nacionálního konzervatismu.

8.3.2024 v 10:43 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 352 | Diskuse

Aleš Merta

Odbory potřebují razantnějšího vůdce

Má v době, kdy pracujícím klesají reálné mzdy, kdy se vláda snaží omezit jejich práva, stát v čele největšího odborového svazu člověk, který není schopen zorganizovat větší demonstraci, a na funkci prezidenta podpoří neoliberálku?

5.3.2024 v 17:44 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 430 | Diskuse

Aleš Merta

Vybombardovat ty opice

Palestinci jsou regulérní opice, které je potřeba vybombardovat. Takový tweet přidal na sociální síť známý řeporyjský starosta, a každý inteligentní člověk se s tímto názorem musí ztotožnit.

9.2.2024 v 18:18 | Karma článku: 26.20 | Přečteno: 938 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

V Rusku se nekonaly volby, ale vyhlášení vůdce zločineckého gangu

Ne, opravdu nelze v Rusku mluvit o svobodných volbách a nejen těch prezidentských. Zástupci skutečné opozice jsou zavíráni do vězení nebo rovnou vražděni. Západ nesmí uznat násilnického mafiána Putina za ruského prezidenta.

18.3.2024 v 12:30 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 300 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Sedm stupňů do Sokola

Jak slepá musela starostka být, když její asistentka, které každý měsíc strhávali část platu na její dluhy, přicházela s luxusními kabelkami, nákladnými šperky aměla prostředky na drahé zahraniční zájezdy.

18.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 23.36 | Přečteno: 443 | Diskuse

Radomil Bábek

Je údělem Čechů prožít v každé generaci dvě totality?

Jak se asi cítili lidé, kteří přežili jednu totalitu, aby si za pár let svobody s hrůzou uvědomili, že už zase žijí v totalitě jiné? Možná, jako my. Jestli jsme po roce 1989 něco nečekali, pak návrat socialismu.

17.3.2024 v 18:15 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 857 | Diskuse

Josef Nožička

Když Evropský parlament žaluje Evropskou komisi (u Soudního dvora Evropské unie)

Při čtení zprávy o rozmrazení peněz orbánovskému Maďarsku si někteří dost možná vzpomněli na letošní summit lídrů EU, na němž došlo nečekaně rychle ke schválení pomoci ve výši 50 miliard eur Ukrajině.

17.3.2024 v 8:10 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 604 |

Petr Kubík

Jak dohnat západ?

Každý z nás, ať už je jakéhokoliv věku, už nejspíše někdy slyšel slavné a opakované heslo - dohnat západ.

17.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 28.40 | Přečteno: 2793 | Diskuse
Počet článků 270 Celková karma 31.78 Průměrná čtenost 1982

Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...