Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za politický marasmus nemohou sluničkáři, ale konzervativci

10. 12. 2016 12:46:10
Touto pozoruhodnou myšlenkou poctil nedávno čtenáře Novinek politický analytik Jiří Pehe, podle kterého je obviňování liberálů z přehnané politické korektnosti, multikulturalismu a odtrženosti od lidu naprosto zavádějící.

Liberálové, tedy v dnešní mluvě sluničkáři, pravdoláskáři, či kavárna, si podle autora zachovávají své politické priority a mnohé věcí jsou jim pouze podsouvány. Tím kdo prý významně změnil kurs, jsou však konzervativci, kteří údajně přešli na nacionalisticko – populistické pozice, čehož důkazem jsou úspěchy Donalda Trumpa, Nigela Farage a Marine Le Penové, kteří se tímto novým proudem nechávají nést. Jedinou opravdovou konzervativní političkou je podle autora Angela Merkelová, která v kontextu nedávné německé historie upozaďuje národní hodnoty a striktně odmítá populismus, což můžeme v reálu vidět v jejím přístupu k migrantům. Klasický konservativmus opravdu vždy kladl spíše důraz na stát, než na národ, ale vzdálenost obou pojmů není zas tak příliš velká, aby národní probuzení konzervativců bylo až tak velkým překvapením. Poněkud překvapivé je však to, že část konzervativní pravice si osvojila rétoriku populistů, do které patří zejména vymezení se vůči stávajícím elitám, jež údajně nenaslouchají lidu, a jde jim pouze o udržení mocenských pozic. Tyto elity totiž často tvoří liberálové, se kterými konzervativci pokládali základy kapitalismu v 18. století a se kterými pomáhali v druhé polovině 20. století otevřít dveře ekonomické globalizaci, která kromě proměny světové ekonomiky znamenala také významný zásah do politik jednotlivých států.

Zhroutilo se pravo – levé politické uspořádání a tradiční strany jsou v úpadku. Aby mohly tyto strany čelit nástupu populistů, přejímají populistickou rétoriku a jejich metody k mobilizaci voličů. Na vině nynější mizérie není ovšem nacionalizmus a populismus, které jsou pouze následky, ale právě otevření dveří globalizaci bez toho, aby byly vytvořeny páky, které by držely tento proces pod kontrolou a nedopustily tak vládu nadnárodních koncernů. Pehe píše: globalizovaný kapitalismus se už dávno vymkl národním hranicím a nikdo už ho nevrátí zpět pod kontrolu národních států, jak si to představují „noví“ konzervativci. Tato vize je vpravdě katastrofická, protože by znamenala nejen úpadek států a parlamentní demokracie, ale mohla by vést k rozsáhlým sociálním nepokojům, revolucím a válkám. Nadnárodnímu kapitálu vyhovuje stav, kdy se mu národní státy podbízejí různými bonusy, snižováním nákladů na pracovní sílu, či výběrem nízkých, či lépe řečeno žádných daní. Zisky si nadnárodní společnosti privatizují a náklady přenášejí na stát, který ovšem často není schopen svým obyvatelům zajistit standart, na který byli jeho obyvatelé zvyklí.

Aby mohla být zavedena masivní robotizace, známá jako Průmysl 4.0, musí dle mě dojít k dohodě mezi majetkovou oligarchií a politickou reprezentací o přerozdělení zisků tak, aby zaměstnanci dostávali i za zkrácené úvazky plný plat a stát měl dost prostředků na zaměstnání, či podporu těch, které už výroba nebude potřebovat. Pokud nedojde k uzavření třídního kompromisu obdobnému tomu, na jehož základě vznikl sociální stát, hrozí pravděpodobně důsledky, které jsem zmínil výše. Státy a politická reprezentace, jak zprava, tak zleva, by měla o uzavření tohoto kompromisu maximálně usilovat a pokud májí státy ještě nějakou sílu měly by ji využít k nátlaku na nadnárodní společnosti. Jako první optimistická vlaštovka se jeví odmítnutí dohody TTIP Donaldem Trumpem, protože tato by dávala nadnárodnímu kapitálu neuvěřitelnou moc držet suverénní státy pod krkem hrozbami arbitrážních soudů, se kterými má např. náš stát již mnoho nepěkných zkušeností. Mezinárodní společenství by také mělo tlačit na rušení daňových rájů a přimět firmy platit daně tam, kde jsou vytvářeny jejich zisky. Pán Pehe kritizuje současnou politiku, ale nezabývá se kořeny současného tristního stavu. Pokud neodstraníme příčinu, budeme se dále pohybovat ve spirále, jejíž konec je na dně propasti.

Zdroj: https://www.novinky.cz/komentare/422440-komentar-selhani-konzervativcu-jiri-pehe.html

Autor: Aleš Merta | sobota 10.12.2016 12:46 | karma článku: 26.05 | přečteno: 1194x

Další články blogera

Aleš Merta

Za rozpad Ukrajiny může především Majdan

Prezident Zeman svým vystoupením před Parlamentním shromážděním Rady Evropy přitáhl pozornost medií i veřejnosti ke konfliktu, který již pomalu upadal v zapomnění. Jeho proslov namíchl nejen ukrajinské zastupitele,

12.10.2017 v 13:22 | Karma článku: 36.40 | Přečteno: 1443 | Diskuse

Aleš Merta

Cínovecký tunel, aneb scénář á la OKD

Lithium v odhadované ceně až 3 bilióny korun skrývá lokalita Cínovec v severních Čechách a není tedy divu, že na toto, pravděpodobně jedno z posledních bohatých nerostných nalezišť u nás, si brousí zuby mnoho privátních investorů,

7.10.2017 v 15:44 | Karma článku: 35.49 | Přečteno: 1275 | Diskuse

Aleš Merta

Dovozem levné pracovní síly k vyšším mzdám?

Téměř všechny politické strany nám před volbami slibují růst mezd a naivní občan jim to „žere“, protože tato perspektiva je velice lákavá.

26.9.2017 v 13:23 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 564 | Diskuse

Aleš Merta

Mýty o lidovcích, aneb Mirek Dušín a jeho skautíci

KDU – ČSL je politickým křídlem katolické církve. Lidovci jsou stranou, která se pevně drží vládních koryt. Lidovci kolaborovali s minulým režimem.

18.9.2017 v 13:24 | Karma článku: 26.15 | Přečteno: 836 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Radomír Dolanský

Prolezli tak, tak, ale štěkají nejvíc

Kalouskův učeň svými záštiplnými bláboly překonal samotného Mistra keců. Praha a „cizinci“ se vyznamenali záchranou fialového moru. Nicky nedokáží pochopit, co je to vůle voličů. Z jejich vyjádření bylo cítit, že volič = tupec.

22.10.2017 v 9:24 | Karma článku: 24.45 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jan Rýznar

Tyto volby nebyly o p. Babišovi. Bylo to zúčtování se všemi, kdo mu vůbec neměli dát šanci

Jsem vyloženě potěšen výsledky právě skončených voleb - aniž bych je byl schopen v této nádheře očekávat. Až na Babiše se totiž klepou všichni kdo nám vládli v předchozím volebním období. Všichni včetně prezidenta Zemana.

22.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 12.23 | Přečteno: 321 | Diskuse

Renata Pospiechová

Hlas lidu

Tak to máme za sebou. Ale také před sebou. Lidé zvolili. A člověk zírá. Co najít optimistického? Co najít optimistického?

22.10.2017 v 9:19 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 195 | Diskuse

Jan Bartoň

Volby: Nikdo vítězi voleb neblahopřál

Zažil jsem už od roku 1990 mnoho svobodných voleb. Letošní výsledek je v mnoha směrech „revoluční“. Poražení vítězi voleb nedokázali - pokud jsem si všiml správně - ani poblahopřát, tak moc jim Andrej Babiš leží v žaludku.

22.10.2017 v 9:01 | Karma článku: 16.69 | Přečteno: 616 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak dopadnou volby v roce 2025? Zcela pozitivně.

Skončily volby a většina národa je plná emocí, ať z úspěchu jejich strany nebo naopak. Předvolební černé scénáře pomalu utichají a já jsem z výsledku nadšen. Jako když jdu k zubaři. Zub bolí a čeká mě vrtačka.

22.10.2017 v 8:59 | Karma článku: 5.84 | Přečteno: 159 | Diskuse
Počet článků 94 Celková karma 22.57 Průměrná čtenost 1307

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.