Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je univerzální základní příjem jen dalším zvýhodněním nepřizpůsobivých spoluobčanů?

6. 01. 2017 12:35:08
Nedávno se v médiích objevila informace, že Česká pirátská strana chce při tvorbě svého volebního programu spolupracovat s bývalým ministrem financí za ODS Vlastimilem Tlustým.

Podle této informace má bývalý ministr pomoci Pirátům zapracovat do jejich programu tzv. univerzální základní příjem tedy projekt, kterým se zabýval již ve své vládní funkci a podle kterého bude stát poskytovat všem svým občanům jistou finanční částku nehledě na jejich zásluhy, či jejich sociální situaci. Pilotní projekt UZP se rozjel od počátku roku ve Finsku, kde vláda rozděluje částku v přepočtu asi 15 000 korun mezi 2 000 náhodně vybraných lidí. Jak experiment dopadne, se dozvíme až za určitou dobu, ale již dnes se vedou velice živé diskuse o životaschopnosti a přínosnosti tohoto konceptu. Pro zdůvodnění uvedení tohoto projektu do praxe jsou uváděny dva hlavní důvody. Jedna část zastánců UZP argumentuje tím, že tento by mohl nahradit vyplácení sociálních dávek a přispět tak k odbourání byrokracie, což by vedlo k úsporám ve státní správě. Druhá část zastánců UZP pak argumentuje tím, že postupná robotizace bude znamenat enormní zvyšování nezaměstnanosti, což podváže kupní sílu obyvatelstva a přispěje k likvidaci mnoha firem, jež ztratí odbyt a je tedy nutno koupěschopnost obyvatel podpořit. Tyto diskuse jsou ovšem zatím většinou jen akademické, protože nabídka levné pracovní síly je zatím dostatečná, což brzdí zavádění nových technologií, které jsou poměrně drahé. Sledujeme-li ovšem rychlost jakým se technika vyvíjí a jak nové technologie zvyšují produktivitu práce, tak musí být všem jasné, že brzy nastane zásadní zlom, který výrazně promluví i do sociální sféry. Přechod samozřejmě nebude ze dne na den, ale také nebude trvat desítky let.

Velká část obyvatel, která nebude odborníky v high tech oborech, bude postupně přicházet o práci a zatěžovat tak sociální systém. Stát sice může nabírat další úředníky, kteří se o takto postižené budou starat, ale je otázkou, zda na to bude mít. Jednou z možností jak získat značné finanční prostředky by mohlo být výrazné omezení výdajů na zbrojení, ale ani to by zřejmě nestačilo a řešení by se muselo pravděpodobně hledat v oblasti nastavení a výběru daní. Vynutit si vyšší příjmy zdaněním zisků nadnárodních korporací je však již dnes velmi obtížné, protože globalizace umožňuje velkým firmám přelévat svůj kapitál tak, že se mohou poměrně dobře zdanění vyhýbat a navíc ještě těžit z investičních pobídek, které jim státy poskytují. Zdanění by navíc muselo být značně masivní, aby získané prostředky dostačovaly k řešení problému. Pokud ovšem nedojde k dohodě všech hlavních světových ekonomických hráčů na tom, jak firmy k přerozdělování větší části jejich zisků přinutit, hrozí nám zřejmě rozsáhlé sociální nepokoje, či dokonce občanské války a revoluce, což si doufám rozhodující světoví představitelé uvědomují. Je tedy zavádění projektu UZP na pořadu dne? Já mám za to, že pokud nedojde k plné automatizaci a značnému využívání umělé inteligence tak je zavádění konceptu UZP předčasné.

Již dnes vidíme, jak neochotně podporují pracující ty, kteří žijí ze sociálních dávek a zavádění UZP by tedy pravděpodobně narazilo na značný odpor veřejnosti. Neúměrně by se také rozevřely nůžky mezi příjmy těch, co by pobírali pouze UZP a těmi, kteří by měli navíc plné pracovní úvazky, což by jistě vedlo k politickým otřesům, které by demokratický systém nemusel přežít. V přechodném období by dle mne bylo lepší použít jako nástroje k zvládnutí situace zkracování pracovních úvazků při zachování plné mzdy, aby bylo možno zaměstnávat více lidí. Dále by bylo možno změnit nastavení pro přiznání invalidního důchodu tak, aby na něj dosáhli i lidé, kteří dnes kvůli svému hendikepu těžko shánějí práci. Bylo by taky možno zvýšit opatrovné, aby se děti mohli postarat o své přestárlé, či nemocné rodiče, nebo nahradit školky rodinnou péči. Námětů jak se postavit novým výzvám bude asi samozřejmě více, ale hlavně bychom neměli zaspat a připravit se na dopady čtvrté technické revoluce již nyní, protože podcenění negativních trendů, s touto revolucí spojenou, může nám, či našim potomkům přinést mnoho nesnází.

Autor: Aleš Merta | pátek 6.1.2017 12:35 | karma článku: 28.55 | přečteno: 4089x

Další články blogera

Aleš Merta

Za rozpad Ukrajiny může především Majdan

Prezident Zeman svým vystoupením před Parlamentním shromážděním Rady Evropy přitáhl pozornost medií i veřejnosti ke konfliktu, který již pomalu upadal v zapomnění. Jeho proslov namíchl nejen ukrajinské zastupitele,

12.10.2017 v 13:22 | Karma článku: 36.40 | Přečteno: 1443 | Diskuse

Aleš Merta

Cínovecký tunel, aneb scénář á la OKD

Lithium v odhadované ceně až 3 bilióny korun skrývá lokalita Cínovec v severních Čechách a není tedy divu, že na toto, pravděpodobně jedno z posledních bohatých nerostných nalezišť u nás, si brousí zuby mnoho privátních investorů,

7.10.2017 v 15:44 | Karma článku: 35.49 | Přečteno: 1275 | Diskuse

Aleš Merta

Dovozem levné pracovní síly k vyšším mzdám?

Téměř všechny politické strany nám před volbami slibují růst mezd a naivní občan jim to „žere“, protože tato perspektiva je velice lákavá.

26.9.2017 v 13:23 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 564 | Diskuse

Aleš Merta

Mýty o lidovcích, aneb Mirek Dušín a jeho skautíci

KDU – ČSL je politickým křídlem katolické církve. Lidovci jsou stranou, která se pevně drží vládních koryt. Lidovci kolaborovali s minulým režimem.

18.9.2017 v 13:24 | Karma článku: 26.15 | Přečteno: 836 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Aleš Vavřinec

Setkání s dítětem, které mi změnilo život

Ležel jsem na posteli a četl si knihu. Bože jak dlouho jsem to nedělal. Jen si číst. Jen ležet v takovém zvláštním tichu a klidu. Prokousávám se příběhy. Střídavě na mě jde pláč a radost. Ty příběhy moc dobře znám. Jsou jak z ...

22.10.2017 v 7:25 | Karma článku: 4.20 | Přečteno: 143 | Diskuse

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 131 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Ať jde pravda a láska do ...

Blahopřeji většině českého národa k volbám. „ZDAR Tobě Česko! Ještě jedno jsi vzdoroval času zlobě, jak odolals věky bouřím všem!“

21.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 1277 |

Jiří Růžička

Naštvaní lékaři ještě zdaleka neřekli svoje poslední slovo

Praktičtí lékaři svou stávkou opět obnažili ránu, kterou krvácí naše zdravotnictví. Obávám se ale, že tentokrát rána začne hnisat a lékaři přitvrdí.

21.10.2017 v 21:48 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 363 | Diskuse

Ervín Dostálek

Kam až došla fraška z veřejnoprávního kanálu a soustředěný permanentní atak i prasárna?

Počátkem června já, psavec evropypoznávacích blogů, poprvé "smočil péro"v otázce politické:"Co je tohle za prasárnu" k příloze-pamfletu novin Žlutá republika.Pak jsem se ozval na přelomu prázdnin k ataku a frašce v TV. A co dnes?

21.10.2017 v 21:42 | Karma článku: 17.19 | Přečteno: 1038 | Diskuse
Počet článků 94 Celková karma 22.57 Průměrná čtenost 1307

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.