Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takhle ten západ nedoženeme, páni poslanci

5. 02. 2017 8:50:48
Je celkem známo, že velkou část našeho vývozu tvoří polotovary s malou přídavnou hodnotou, které produkuje levná pracovní síla, což je znakem zemí semiperiférie.

Politici i zástupci průmyslu často hovoří o tom, že je nutno tento stav změnit, ale z toho, že tato situace trvá již řadu let lze vyvodit, že našim elitám tato situace v podstatě vyhovuje. Politici se mohou ohánět nízkou nezaměstnaností a značné části podnikatelů chybí buďto chuť, nebo peníze k tomu, aby se podíleli na vývoji sofistikovaných výrobků. Tím ovšem nechci říci, že se u nás takové výrobky nevyvíjejí a nevyrábějí, jen chci připomenout, že produkce těchto výrobků tvoří jen menší část naší průmyslové výroby, což se odráží i na jejich malém podílu na vývozu. Dle selského rozumu by tedy měl každý politik uvítat příležitost, jak rozšířit vývozní možnosti pro takové produkty, což by zvedlo prestiž našich výrobků ve světě a potažmo i prestiž našeho státu. Takovou příležitost ovšem ve středu „zazdili“ v parlamentu zástupci pravicových stran, když zabránili urychlenému zrušení šestnáct let starého zákona zakazující dodávky do íránské elektrárny Búšehr. Je přitom známo, že mezinárodní sankce vůči Íránu byly zrušeny a spolupráci v oblasti jaderné energetiky tedy nic nebrání.

To, že poslanci pravicových stran nepodpořili podobný zákon podaný poslanci KSČM, se dá ještě pochopit, z důvodu jejich ideové předpojatosti k této straně, ale je zarážející, že se postavili zády i k návrhu vládní ČSSD, který podporoval kromě ministrů zahraničí a průmyslu Zaorálka a Mládka i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Poslanci pravice se nejčastěji oháněli tím, že by účast našich firem na dostavbě elektrárny v Búšehru narušila naše vztahy s Izraelem, který nelibě nese etablování se Íránu jako regionální mocnosti. Přátelství s Izraelem je sice potřeba posilovat, ale každý stát má své zájmy a někdy se prostě mohou křížit i zájmy přátel. Firmy z ČR májí při získáváni zakázek na dostavbu zmíněné elektrárny výhodu v tom, že v minulosti se již podílely na dodávkách zařízení do elektráren podobného typu, ale to neznamená, že jsme nenahraditelní. Na tuto zakázku si jistě brousí zuby i mnoho firem z vyspělých západních států, pro které by propojení jejich technologií s ruskými znamenalo vítané rozšíření trhů, zvláště když Írán již zahájil výstavbu další JE. Je zajímavé, že se naši pravicoví poslanci nepozastavují např. nad vývozem zbraní do Saúdské Arábie, která šíří do světa radikální islám, či se nepozastavují nad spolupráci s nestabilním Pákistánem, který na rozdíl od Íránu jaderné zbraně vlastní.

Když se podíváme na současný Írán tak můžeme konstatovat, že v rámci Blízkého východu má poměrně demokratické uspořádání, protože volič si může vybírat své zástupce z několika kandidátů i když tyto stále nominuje náboženská nomenklatura. Tento systém je ale jasně pokrokovější než v jiných státech Perského zálivu a umožňuje soupeření konzervativců s pragmatiky, což vede ke střídání vlád, o kterém si obyvatelé blízkovýchodních monarchií mohou nechat jen zdát. Také v oblasti lidských práv tato země převyšuje své sousedy např. tím, že ženy se zde nemusí zcela zahalovat a mohou studovat všechna stupně škol. Politika dvojího metru praktikována USA se dlouhodobě snaží o ostrakizaci tohoto státu, což je vidět i z toho, že občané Íránu byli zařazeni mezi ty, kterým současný americký prezident odpírá vstup do USA. Přitom Íránci se na rozdíl např. od Saúdů nepodíleli na teroristických útocích a jejich zařazení na seznam nežádoucích je tedy nelogické. Česká republika by sice měla ctít své spojenecké závazky, ale především chránit své zájmy a nechovat se papežštěji než papež. Mementem může být naše opuštění východních trhů po roce 1989, které obratem obsadili naši noví západní spojenci. Írán představuje pro naše firmy zemi s obrovským exportním potenciálem. Někteří naši politici si to asi neuvědomují a nad prosperitu naší země nadřazují své ideologické postoje. Toto chování však asi všem voličům nemusí úplně imponovat, což jim mohou na podzim u voleb připomenout.

Autor: Aleš Merta | neděle 5.2.2017 8:50 | karma článku: 23.98 | přečteno: 1012x

Další články blogera

Aleš Merta

Za rozpad Ukrajiny může především Majdan

Prezident Zeman svým vystoupením před Parlamentním shromážděním Rady Evropy přitáhl pozornost medií i veřejnosti ke konfliktu, který již pomalu upadal v zapomnění. Jeho proslov namíchl nejen ukrajinské zastupitele,

12.10.2017 v 13:22 | Karma článku: 36.40 | Přečteno: 1443 | Diskuse

Aleš Merta

Cínovecký tunel, aneb scénář á la OKD

Lithium v odhadované ceně až 3 bilióny korun skrývá lokalita Cínovec v severních Čechách a není tedy divu, že na toto, pravděpodobně jedno z posledních bohatých nerostných nalezišť u nás, si brousí zuby mnoho privátních investorů,

7.10.2017 v 15:44 | Karma článku: 35.49 | Přečteno: 1275 | Diskuse

Aleš Merta

Dovozem levné pracovní síly k vyšším mzdám?

Téměř všechny politické strany nám před volbami slibují růst mezd a naivní občan jim to „žere“, protože tato perspektiva je velice lákavá.

26.9.2017 v 13:23 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 564 | Diskuse

Aleš Merta

Mýty o lidovcích, aneb Mirek Dušín a jeho skautíci

KDU – ČSL je politickým křídlem katolické církve. Lidovci jsou stranou, která se pevně drží vládních koryt. Lidovci kolaborovali s minulým režimem.

18.9.2017 v 13:24 | Karma článku: 26.15 | Přečteno: 836 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Radomír Dolanský

Prolezli tak, tak, ale štěkají nejvíc

Kalouskův učeň svými záštiplnými bláboly překonal samotného Mistra keců. Praha a „cizinci“ se vyznamenali záchranou fialového moru. Nicky nedokáží pochopit, co je to vůle voličů. Z jejich vyjádření bylo cítit, že volič = tupec.

22.10.2017 v 9:24 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jan Rýznar

Tyto volby nebyly o p. Babišovi. Bylo to zúčtování se všemi, kdo mu vůbec neměli dát šanci

Jsem vyloženě potěšen výsledky právě skončených voleb - aniž bych je byl schopen v této nádheře očekávat. Až na Babiše se totiž klepou všichni kdo nám vládli v předchozím volebním období. Všichni včetně prezidenta Zemana.

22.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 218 | Diskuse

Renata Pospiechová

Hlas lidu

Tak to máme za sebou. Ale také před sebou. Lidé zvolili. A člověk zírá. Co najít optimistického? Co najít optimistického?

22.10.2017 v 9:19 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jan Bartoň

Volby: Nikdo vítězi voleb neblahopřál

Zažil jsem už od roku 1990 mnoho svobodných voleb. Letošní výsledek je v mnoha směrech „revoluční“. Poražení vítězi voleb nedokázali - pokud jsem si všiml správně - ani poblahopřát, tak moc jim Andrej Babiš leží v žaludku.

22.10.2017 v 9:01 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 537 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak dopadnou volby v roce 2025? Zcela pozitivně.

Skončily volby a většina národa je plná emocí, ať z úspěchu jejich strany nebo naopak. Předvolební černé scénáře pomalu utichají a já jsem z výsledku nadšen. Jako když jdu k zubaři. Zub bolí a čeká mě vrtačka.

22.10.2017 v 8:59 | Karma článku: 4.96 | Přečteno: 138 | Diskuse
Počet článků 94 Celková karma 22.57 Průměrná čtenost 1307

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.