Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Intenzivnějším zbrojením k lepší společnosti

6. 04. 2017 13:33:02
Na nedávné schůzce amerického prezidenta Trumpa a německé kancléřky Merkelové vystavil údajně prezident Spojených států Německu účet na 10 mld. korun za ochranu USA. Zdali podobný účet dostane i ČR, bude možná překvapením pro..

Miloše Zemana při jeho plánované návštěvě Washingtonu. Americký tlak na spojence, aby zvýšili své vojenské rozpočty je poněkud překvapující, protože tyto již dnes dosahují neuvěřitelných finančních sum. Toto bylo i argumentem Němců, kteří Trumpovi oponovali, že pokud by měli vydávat na obranu 2% rozpočtu, tak by výsledná částka dosahovala sumy 2 biliónu korun, což by, pro nyní spíše pacifisticky naladěné Němce, bylo asi těžko skousnutelné. Němci také správně argumentovali tím, že NATO není klub, kde se platí členské příspěvky, a že závazek členských zemí vydávat na zbrojení dvě procenta rozpočtu je nevymahatelný, protože nebyl součástí žádné závazné smlouvy. Co však tedy stojí za americkým tlakem na zvyšování vojenských výdajů, když pomineme oficiální propagandu, která tvrdí, že nám hrozí nebezpečí ze strany Ruska, což každý, jenž se podívá na sílu potenciálních protivníků, musí považovat za kravinu, které může věřit jen člověk s duchem poněkud ochablým, protože režim v Rusku má přece jen daleko k tomu v Severní Koreji, či k Islámskému státu. Odpověď na tuto otázku nám přináší Walter Scheidel, profesor, historik vyučující na Stenfordově univerzitě. Tento vědec přišel se zajímavou teorií, podle které byly největší tlaky na posilování sociální a politické rovnosti mezi lidmi v dobách totálních válek, revolucí, kolapsů států a epidemií, nebo těsně po těchto událostech.

Výdaje na zbrojení v roce 2015

Pan profesor podložil svou teorií zajímavými fakty, např. tím, že po epidemiích nastal úbytek obyvatel a rostla tedy cena práce, že revoluce, např. ty francouzské přinesly odstranění stavovského systému, bezplatné základní školství, či větší práva pro ženy, že americká občanská válka znamenala ztrátu majetku otrokářů, že po konci první světové války vznikly mnohé nové demokracie a došlo k významnému rozšíření volebního práva, výsledky druhé světové války a strach z komunistických revolucí na západě pak přispěly k vzniku sociálního státu. Walter Scheidel ovšem také dodává, že násilné vyrovnání sociální úrovně a ochota k rozšiřování občanských práv časem odezní a v současnosti jsou státy odolnější proti zhroucení, a revoluce, že ztratily přitažlivost. Rizikový faktor pro zachování výdobytků 19. a 20. století vidí ve stárnutí populace, technologické revoluci, přistěhovalectví a v omezování solidarity. Jako jedinou možnost změnit stávající trend, tedy zastavit rostoucí rozevíraní nůžek mezi bohatými a chudými a obnovit rozdělení stávajících zdrojů vidí pán profesor v termonukleární válce, která by nejen zdecimovala světovou populaci, ale přivedla lidstvo k novému uspořádání společnosti.

Tato vize jistě není, pro většinu lidí, příliš přitažlivá, ale jak vidíme z roztočení nových závodů ve zbrojení, tak politici mnoha zemí, si myšlenku vybudování rovnostářské, skutečně demokratické společnosti vzali za svou. Z přiložené tabulky lze vyčíst, že v přípravě světového konfliktu výrazně vedou země sdružené v osvíceném paktu NATO, ale zdatně jim sekundují i Čína, Saudská Arábie a Rusko. Podezírat tyto státy, že zbrojení je úlitba vojensko-průmyslovému komplexu, či nějaká mocenská hra je tedy zavádějící, protože tyto státy se jen snaží posunout lidstvo na vyšší level, sice poněkud brutální, ale za to značně rychlejší cestou. Zkušenosti ze 70. let minulého století, kdy docházelo k uvolňování mezinárodního napětí, a k rozmachu mírového hnutí nám ukázaly, že evoluční pokusy nevedou k lepšímu světu, ale předznamenaly vznik ekonomické globalizace a rozmach neoliberalismu, tedy k brutálnímu útoku na střední třídu a oslabení demokracie. Všichni pokrokoví a demokraticky smýšlející občané by měly podpořit jen ty politiky, kteří brojí za zvyšování vojenských rozpočtů a zvyšování mezinárodního napětí. Nahraďme zastaralý slogan válku válce, novým heslem válkou k pokroku. Můžeme jen doufat, že zbytkům naši evropské civilizace poskytnou azyl milí afričtí obyvatelé. Pokud bude uprchlická vlna pokračovat současným tempem, tak místa by v Africe mělo být docela dost.

Zdroje:

http://zpravy.idnes.cz/tillerson-o-vydajich-na-obranu-poprve-v-bruselu-v-nato-pph-/zpr_nato.aspx?c=A170331_164643_zpr_nato_inc

http://comsense.cz/globalni-zbrojeni-a-kdo-na-nem-vydelava/

http://zahranicni.eurozpravy.cz/amerika/185692-propast-mezi-chudymi-a-bohatymi-lidstvu-pomuze-jen-totalni-termonuklearni-valka-tvrdi-historik/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Autor: Aleš Merta | čtvrtek 6.4.2017 13:33 | karma článku: 10.57 | přečteno: 286x

Další články blogera

Aleš Merta

Za rozpad Ukrajiny může především Majdan

Prezident Zeman svým vystoupením před Parlamentním shromážděním Rady Evropy přitáhl pozornost medií i veřejnosti ke konfliktu, který již pomalu upadal v zapomnění. Jeho proslov namíchl nejen ukrajinské zastupitele,

12.10.2017 v 13:22 | Karma článku: 36.40 | Přečteno: 1443 | Diskuse

Aleš Merta

Cínovecký tunel, aneb scénář á la OKD

Lithium v odhadované ceně až 3 bilióny korun skrývá lokalita Cínovec v severních Čechách a není tedy divu, že na toto, pravděpodobně jedno z posledních bohatých nerostných nalezišť u nás, si brousí zuby mnoho privátních investorů,

7.10.2017 v 15:44 | Karma článku: 35.49 | Přečteno: 1275 | Diskuse

Aleš Merta

Dovozem levné pracovní síly k vyšším mzdám?

Téměř všechny politické strany nám před volbami slibují růst mezd a naivní občan jim to „žere“, protože tato perspektiva je velice lákavá.

26.9.2017 v 13:23 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 564 | Diskuse

Aleš Merta

Mýty o lidovcích, aneb Mirek Dušín a jeho skautíci

KDU – ČSL je politickým křídlem katolické církve. Lidovci jsou stranou, která se pevně drží vládních koryt. Lidovci kolaborovali s minulým režimem.

18.9.2017 v 13:24 | Karma článku: 26.15 | Přečteno: 836 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Radomír Dolanský

Prolezli tak, tak, ale štěkají nejvíc

Kalouskův učeň svými záštiplnými bláboly překonal samotného Mistra keců. Praha a „cizinci“ se vyznamenali záchranou fialového moru. Nicky nedokáží pochopit, co je to vůle voličů. Z jejich vyjádření bylo cítit, že volič = tupec.

22.10.2017 v 9:24 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jan Rýznar

Tyto volby nebyly o p. Babišovi. Bylo to zúčtování se všemi, kdo mu vůbec neměli dát šanci

Jsem vyloženě potěšen výsledky právě skončených voleb - aniž bych je byl schopen v této nádheře očekávat. Až na Babiše se totiž klepou všichni kdo nám vládli v předchozím volebním období. Všichni včetně prezidenta Zemana.

22.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 218 | Diskuse

Renata Pospiechová

Hlas lidu

Tak to máme za sebou. Ale také před sebou. Lidé zvolili. A člověk zírá. Co najít optimistického? Co najít optimistického?

22.10.2017 v 9:19 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jan Bartoň

Volby: Nikdo vítězi voleb neblahopřál

Zažil jsem už od roku 1990 mnoho svobodných voleb. Letošní výsledek je v mnoha směrech „revoluční“. Poražení vítězi voleb nedokázali - pokud jsem si všiml správně - ani poblahopřát, tak moc jim Andrej Babiš leží v žaludku.

22.10.2017 v 9:01 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 537 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak dopadnou volby v roce 2025? Zcela pozitivně.

Skončily volby a většina národa je plná emocí, ať z úspěchu jejich strany nebo naopak. Předvolební černé scénáře pomalu utichají a já jsem z výsledku nadšen. Jako když jdu k zubaři. Zub bolí a čeká mě vrtačka.

22.10.2017 v 8:59 | Karma článku: 4.96 | Přečteno: 138 | Diskuse
Počet článků 94 Celková karma 22.57 Průměrná čtenost 1307

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.