Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvahy o Evropě na pozadí francouzských prezidentských voleb

30. 04. 2017 7:24:27
Na první pohled se zdá poněkud překvapivé, jak vzrušenou debatu vyvolávají u nás francouzské prezidentské volby, ale když sledujeme průzkumy veřejného mínění týkajících se největších obav Čechů, tak to zase tak velké překvapení ..

není. Největší nebezpečím totiž, podle těchto průzkumů, není překvapivě ani tak obava z hmotné nouze, či z vypuknutí válečného konfliktu, ale příliv migrantů do Evropy. Z tohoto důvodu mnoho Čechů sympatizuje se šéfkou ultrapravicové Národní fronty, Marine Le Penovou, která se k migrantům staví silně odmítavě a prohlašuje, že po svém vítězství opustí Francie EU, která problém s nelegální migrací neumí uspokojivě vyřešit. Pro mnoho Čechů je Evropská unie již dlouho trnem v oku a to nejen proto, že neumí zajistit ostrahu svých hranic, ale i proto, že představuje byrokratický moloch, řízený nevolenými institucemi, které jsou pod kontrolou velkých zemí, zejména Německa. Tyto výhrady jsou často oprávněné, ale položme si otázku, nastane po případném vystoupení Francie z EU její rozpad, či se ještě víc zvýší dominance Německa v tomto společenství? Je rozpad EU vůbec v zájmu České republiky, potažmo evropské civilizace? Dá se EU reformovat a postupně dojít k federálnímu uspořádání podobnému tomu ve Spojených státech?

Začněme tedy od konce. Má-li Evropa mít ve světě nějakou váhu a nebýt pouhým papírovým tygrem, za kterého je oprávněně označována, musí se stát federací podobnou té americké. Koncept i podmínky, které vedly ke vzniku USA se ovšem, od evropské integrace, značně odlišují a současnost ukazuje, že Evropa se ocitla ve slepé uličce. Spojené státy vznikaly na zelené louce, prosadil se zde jediný jazyk, společnost trpí více rasovým, než národnostním rozdělením a kongres je spíše kolbištěm mocenských zájmů, než zájmů jednotlivých států unie. EU se snaží propojit národní státy, což naráží na odpor značné části obyvatel a velké skupiny politiků, kterým stačí být lídry na domácím písečku a integrace pro ně představuje ztrátu mnohých pravomocí. Neutěšený stav současné EU dodává těmto politikům argumenty v jejich snaze brzdit integraci, či dokonce ji úplně zastavit. Integrační nástroje jako např. spillover effect se neosvědčily a evropské instituce se byrokratizují, místo aby představovaly přínos pro běžné evropské obyvatele. Má-li být EU funkční, musí mít společnou měnovou a fiskální politiku, což by znamenalo, že už by se nemohla opakovat krize podobná té řecké. Po vzoru USA by toto soustátí měl řídit přímo volený prezident se silnými pravomocemi, protože sestavování koalic a parlamentní systém je zřejmě pro tak velký celek nepoužitelný. Vzor ve Spojených státech představuje ovšem pro evropské vůdce i občany problém a tak zřejmě Evropa bude nadále těžce hledat vlastní cestu.

Druhá otázka se týkala výhodnosti evropské integrace. Jak již jsem uvedl, tak vznik silné EU je nutný, pokud chceme, aby Evropa měla ve světě nějakou váhu. Odpůrci EU si myslí, že pokud zadrátujeme hranice a obnovíme hraniční kontroly, opustíme evropské struktury, budeme žít bezpečněji a spokojeněji. Já mám však za to, že se mýlí a že pro zajištění bezpečnosti a omezení byrokracie není třeba bourat evropský dům, ale provést radikální změny ve fungování EU, aby tato byla schopna bránit své hranice, odbourat byrokracii a přiblížit se více potřebám obyvatel. Bohužel Evropě zatím chybí politici s vizemi a energií takové změny prosadit. Brexit i nynější francouzské volby jsou důrazným varováním a zásadní bude, jak dopadnou francouzské volby a volby v Německu. Pokud v nich zvítězí proevropští politici, bude pro ně zvolení dalšího postupu v integraci velkou výzvou, kterou nelze řešit souběžně s migrační krizí, kterou je nutno co nejdříve zastavit. Pokud toto tito politici nepochopí, tak bude nadále pokračovat současná mizérie a pro další světové velmoci budeme dále jen pro smích.

Odpověď na třetí otázku, tedy zda se po případném Frexitu, EU rozpadne a staneme se kolonií Německa, přičemž ekonomickou kolonií už v podstatě jsme, je těžké odhadnout. Migraci by jsme sice zabránili, ale mám za to, že by se jen potvrdil náš status země semiperiferie. Odpůrci EU zprava i zleva, šikujících se nyní v dojemné shodě na sociálních sítích do jedné řady, mají poněkud omezené obzory a mám za to, že bohužel nejsou schopni vidět pozitivní přínosy integrace. Není to ovšem jen jejich vina, protože současná unie se diskredituje sama a jak je vidět na příkladu Britanie, tak trpělivost lidí není nekonečná. Česká republika ovšem není Británie a naše postavení v mezinárodní politice a ekonomice je marginální. Myslím, že každý racionálně uvažující člověk si uvědomuje, že je proti našim zájmům EU bourat, ale že je potřeba na politiky tlačit, aby stávající, nefungující moloch přetvořili v jinou, lepší Evropu.

Autor: Aleš Merta | neděle 30.4.2017 7:24 | karma článku: 16.17 | přečteno: 411x

Další články blogera

Aleš Merta

Za rozpad Ukrajiny může především Majdan

Prezident Zeman svým vystoupením před Parlamentním shromážděním Rady Evropy přitáhl pozornost medií i veřejnosti ke konfliktu, který již pomalu upadal v zapomnění. Jeho proslov namíchl nejen ukrajinské zastupitele,

12.10.2017 v 13:22 | Karma článku: 36.40 | Přečteno: 1443 | Diskuse

Aleš Merta

Cínovecký tunel, aneb scénář á la OKD

Lithium v odhadované ceně až 3 bilióny korun skrývá lokalita Cínovec v severních Čechách a není tedy divu, že na toto, pravděpodobně jedno z posledních bohatých nerostných nalezišť u nás, si brousí zuby mnoho privátních investorů,

7.10.2017 v 15:44 | Karma článku: 35.49 | Přečteno: 1275 | Diskuse

Aleš Merta

Dovozem levné pracovní síly k vyšším mzdám?

Téměř všechny politické strany nám před volbami slibují růst mezd a naivní občan jim to „žere“, protože tato perspektiva je velice lákavá.

26.9.2017 v 13:23 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 564 | Diskuse

Aleš Merta

Mýty o lidovcích, aneb Mirek Dušín a jeho skautíci

KDU – ČSL je politickým křídlem katolické církve. Lidovci jsou stranou, která se pevně drží vládních koryt. Lidovci kolaborovali s minulým režimem.

18.9.2017 v 13:24 | Karma článku: 26.15 | Přečteno: 836 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Radomír Dolanský

Prolezli tak, tak, ale štěkají nejvíc

Kalouskův učeň svými záštiplnými bláboly překonal samotného Mistra keců. Praha a „cizinci“ se vyznamenali záchranou fialového moru. Nicky nedokáží pochopit, co je to vůle voličů. Z jejich vyjádření bylo cítit, že volič = tupec.

22.10.2017 v 9:24 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jan Rýznar

Tyto volby nebyly o p. Babišovi. Bylo to zúčtování se všemi, kdo mu vůbec neměli dát šanci

Jsem vyloženě potěšen výsledky právě skončených voleb - aniž bych je byl schopen v této nádheře očekávat. Až na Babiše se totiž klepou všichni kdo nám vládli v předchozím volebním období. Všichni včetně prezidenta Zemana.

22.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 218 | Diskuse

Renata Pospiechová

Hlas lidu

Tak to máme za sebou. Ale také před sebou. Lidé zvolili. A člověk zírá. Co najít optimistického? Co najít optimistického?

22.10.2017 v 9:19 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jan Bartoň

Volby: Nikdo vítězi voleb neblahopřál

Zažil jsem už od roku 1990 mnoho svobodných voleb. Letošní výsledek je v mnoha směrech „revoluční“. Poražení vítězi voleb nedokázali - pokud jsem si všiml správně - ani poblahopřát, tak moc jim Andrej Babiš leží v žaludku.

22.10.2017 v 9:01 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 537 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak dopadnou volby v roce 2025? Zcela pozitivně.

Skončily volby a většina národa je plná emocí, ať z úspěchu jejich strany nebo naopak. Předvolební černé scénáře pomalu utichají a já jsem z výsledku nadšen. Jako když jdu k zubaři. Zub bolí a čeká mě vrtačka.

22.10.2017 v 8:59 | Karma článku: 4.96 | Přečteno: 138 | Diskuse
Počet článků 94 Celková karma 22.57 Průměrná čtenost 1307

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.