Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomalu se v revolver ztrácí víra

10. 07. 2017 13:34:28
Poláci hodlají nakoupit americké vojenské letouny F – 35, rakety Patriot a ponorky vyzbrojené raketami Tomahawk, za což je americký prezident Trump odměnil svou návštěvou ve Varšavě. Češi naopak pozastavili nákup amerických .....

vrtulníků a tak prezident Zeman sedí místo návštěvy Washingtonu pěkně doma a užívá si cákání na rybníku. Holt to tak vypadá, že nový americký prezident hodlá dělit své spojence ne podle toho, jaký postoj mají k hodnotám demokracie, ale spíše podle toho jaké kšefty udělají s americkými zbrojovkami. Poláci jsou in, nedemokratická Saudská Arábie, která uzavřela s Američany obchody za 350 mld. dolarů, je taky in, ale např. Německo, které sice poskytuje třetímu světu štědrou rozvojovou pomoc, ale zvyšovat radikálně výdaje na zbrojení nemíni je out. Není to přitom o tom, že by se současná zbrojní spirála roztočila naplno až nyní, ale nástup nového amerického prezidenta přinesl přece jen do závodů ve zbrojení zcela novou dynamiku. Čína bohatne už řadu let a není tedy divu, že také řadu let zvyšuje své výdaje na zbrojení. Rusko se po odchodu opilce Jelcina, který zruinoval ruskou federaci, také trochu zmátožilo a nostalgicky zatoužilo vrátit se na výsluní světové politiky, což se sice mnoha lidem nemusí líbit, ale konec konců, má to taky svou logiku. Logiku nemá naopak tlak nové americké administrativy na své spojence v NATO, aby tito zvyšovali svoje zbrojní výdaje, když tyto i dnes dosahují astronomických výšek.

Například loni vydaly Spojené státy na obranu 611 mld. dolarů, Francie 56 mld., Velká Británie 50 mld., Německo a Itálie okolo 40 mld. dolarů. Jejich potencionální soupeři, tedy Rusko a Čína 69 + 215 mld. dolarů. Z těchto čísel je zřejmé, že i přes současnou úroveň západních výdajů na zbrojení je jejich náskok před „nedemokratickou“ Čínou a Ruskem obrovský. Proč ale ještě nezvýšit příjmy vojensko-průmyslovému komplexu, ke kterému to má Trump blízko, když prostě jen stačí trochu zatlačit na své spojence a vyvolat ve veřejnosti, hlavně ve východní Evropě, pocit ohrožení, aby se tato k rozhazování veřejných prostředků nestavila příliš odmítavě. Kdo na těchto kšeftech nejvíce bohatne? Tady je pořadí zbrojovek podle obratu v roce 2014. Lockheed Martin, Boeing, BAE Systems, Raytheon, Northrop Grumman, General Dynamics, Airbus Group a United Technologies. Světový obchod se zbraněmi ovládají z 80% západní firmy, zejména americké. Národním zájmem Spojených států je tedy maximalizovat vývoz svých výrobků, což má samozřejmě vliv na zaměstnanost a zisky majetkové oligarchie. Je ovšem v zájmu lidstva, aby se vydávaly obrovské částky za zbraně místo toho, aby tyto prostředky šly na zlepšování životních podmínek v chudých zemích, což by mohlo omezit vznik náboženských a etnických konfliktů, na rozvoj vědy a techniky, který by přinesl prosperitu všem a preventivně zamezil válkám o přírodní zdroje? Platí v praxi teorie, že více zbraní znamená větší bezpečnost? Neměly by velmoci hledat jiná řešení bezpečnostních dilemat, než roztáčet další kola zbrojení?

Jak je vidět, tak ani počátek nového století nepřinesl nové vize k mírovému uspořádání světové politiky, což je v souvislosti se špatnými zkušenosti ze století dvacátého poněkud znepokojivé. Politika detenté a sovětsko – americké smlouvy o omezení celých tříd jaderných zbraní, uzavřené v posledních dekádách minulého století, dávaly světu naději, že existují i jiné možnosti koexistence velmocí než konfrontace a zastrašování, ale nová generace politiků, možná i na nátlak zbrojařských firem, tuto šanci pohřbila. Zrušit armádu si samozřejmě může dovolit jen stát typu Kostariky, protože bezbřehý pacifismus je bohužel příliš naivní. Stále jsou tady regionální bezpečnostní hrozby, které je občas nutno řešit i za pomocí síly, na čemž by se ovšem měla shodnout minimálně RB OSN, aby se neopakovala situace jako ta např. v Sýrii, kdy se kříží partikulární zájmy jednotlivých aktérů, což vede k protahování konfliktu a utrpení civilistů. Nejvyšší světoví politici bohužel stále věří v ten „revolver“, který jsem zmínil v titulku a jenž jsem si vypůjčil z básně Františka Gellnera, zhudebněné skupinou ETC. Je otázkou jestli ta víra není jen odrazem jejich napojení na penězovody od vojensko-průmyslového komplexu, nebo či je jen výrazem jejich neschopnosti přicházet s novými vizemi a důkazem jejich konzervatismu. Já mám za to, že zvyšovat vojenské rozpočty je blbost a doufám, že podobný pohled má více lidí. Další ponorky a stihačky neřeší současné bezpečnostní hrozby, jimž jsme vystaveni a jen odčerpávají neuvěřitelné prostředky ze státních rozpočtů. Chce to investovat více efektivněji a soustředit se pouze na problémy, které nás opravdu mohou ohrozit. Hlavně pak nesmíme podléhat diktátu zbrojařských firem, pro které jsou války a mezinárodní napětí zdrojem neuvěřitelných zisků.

Autor: Aleš Merta | pondělí 10.7.2017 13:34 | karma článku: 24.77 | přečteno: 1270x

Další články blogera

Aleš Merta

Za rozpad Ukrajiny může především Majdan

Prezident Zeman svým vystoupením před Parlamentním shromážděním Rady Evropy přitáhl pozornost medií i veřejnosti ke konfliktu, který již pomalu upadal v zapomnění. Jeho proslov namíchl nejen ukrajinské zastupitele,

12.10.2017 v 13:22 | Karma článku: 36.40 | Přečteno: 1443 | Diskuse

Aleš Merta

Cínovecký tunel, aneb scénář á la OKD

Lithium v odhadované ceně až 3 bilióny korun skrývá lokalita Cínovec v severních Čechách a není tedy divu, že na toto, pravděpodobně jedno z posledních bohatých nerostných nalezišť u nás, si brousí zuby mnoho privátních investorů,

7.10.2017 v 15:44 | Karma článku: 35.49 | Přečteno: 1275 | Diskuse

Aleš Merta

Dovozem levné pracovní síly k vyšším mzdám?

Téměř všechny politické strany nám před volbami slibují růst mezd a naivní občan jim to „žere“, protože tato perspektiva je velice lákavá.

26.9.2017 v 13:23 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 564 | Diskuse

Aleš Merta

Mýty o lidovcích, aneb Mirek Dušín a jeho skautíci

KDU – ČSL je politickým křídlem katolické církve. Lidovci jsou stranou, která se pevně drží vládních koryt. Lidovci kolaborovali s minulým režimem.

18.9.2017 v 13:24 | Karma článku: 26.15 | Přečteno: 836 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Radomír Dolanský

Prolezli tak, tak, ale štěkají nejvíc

Kalouskův učeň svými záštiplnými bláboly překonal samotného Mistra keců. Praha a „cizinci“ se vyznamenali záchranou fialového moru. Nicky nedokáží pochopit, co je to vůle voličů. Z jejich vyjádření bylo cítit, že volič = tupec.

22.10.2017 v 9:24 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jan Rýznar

Tyto volby nebyly o p. Babišovi. Bylo to zúčtování se všemi, kdo mu vůbec neměli dát šanci

Jsem vyloženě potěšen výsledky právě skončených voleb - aniž bych je byl schopen v této nádheře očekávat. Až na Babiše se totiž klepou všichni kdo nám vládli v předchozím volebním období. Všichni včetně prezidenta Zemana.

22.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 218 | Diskuse

Renata Pospiechová

Hlas lidu

Tak to máme za sebou. Ale také před sebou. Lidé zvolili. A člověk zírá. Co najít optimistického? Co najít optimistického?

22.10.2017 v 9:19 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jan Bartoň

Volby: Nikdo vítězi voleb neblahopřál

Zažil jsem už od roku 1990 mnoho svobodných voleb. Letošní výsledek je v mnoha směrech „revoluční“. Poražení vítězi voleb nedokázali - pokud jsem si všiml správně - ani poblahopřát, tak moc jim Andrej Babiš leží v žaludku.

22.10.2017 v 9:01 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 537 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak dopadnou volby v roce 2025? Zcela pozitivně.

Skončily volby a většina národa je plná emocí, ať z úspěchu jejich strany nebo naopak. Předvolební černé scénáře pomalu utichají a já jsem z výsledku nadšen. Jako když jdu k zubaři. Zub bolí a čeká mě vrtačka.

22.10.2017 v 8:59 | Karma článku: 4.96 | Přečteno: 138 | Diskuse
Počet článků 94 Celková karma 22.57 Průměrná čtenost 1307

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.