Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za rozpad Ukrajiny může především Majdan

12. 10. 2017 13:22:58
Prezident Zeman svým vystoupením před Parlamentním shromážděním Rady Evropy přitáhl pozornost medií i veřejnosti ke konfliktu, který již pomalu upadal v zapomnění. Jeho proslov namíchl nejen ukrajinské zastupitele,

když zpochybnil celistvost jejich země, ale i představitele naší a respektive i západní zahraniční politiky, která se snaží prosazovat na Ukrajině své zájmy. Otázkou ovšem zůstává, zda prezidentovy názory jsou racionální a legitimní, nebo se jedná jen o provokaci, již si náš pán prezident občas neodpustí.

Pomoci odpovědět na tuto otázku nám může pohled na pár stránek knihy amerického profesora Samuela P. Huntingtona Střet civilizací, vydané již v roce 1993. Pán profesor v této knize reaguje na studii Francise Fukuyamy Konec dějin a poslední člověk, ve které tento autor prezentuje vítězství Západu ve studené válce jako celosvětové vítězství liberálně-demokratického modelu. Huntington, který se dívá na světovou politiku z hlediska interakcí mezi jednotlivými kulturními okruhy, namítá, že úvahy o univerzálním světovém systému jsou předčasné, a že místo „věčného míru“ nás spíše čekají střety mezi jednotlivými civilizacemi, přičemž za nejvíce nebezpečné pro Západ označil civilizaci islámskou a konfuciánskou, tedy tu vedenou Čínou. Upozorňuje však také, že lze očekávat střety Západu i s civilizací Latinsko-Americkou a Pravoslavnou, protože s těmito Západ bezprostředně sousedí.

To, že jednotlivé ústřední mocnosti jednotlivých kultur mají imperiální ambice a snaží se posunout hranice svého vlivu, není nic nového a překvapivého, jen interpretace tohoto chování se v mediích a vyjádřeních politiků mění podle toho, zda jejich aliance vliv ztrácejí, či získávají. Nepříliš demokratické vítězství Majdanu a snaha nového ukrajinského vedení přimknout se k Západu je tedy u nás prezentováno jako vítězství lidu a nastoupení cesty správným směrem, kdežto odmítnutí této cesty značnou částí rusko-jazyčného obyvatelstva Ukrajiny je považováno za nelegitimní a nelegální. Snaha východní části Ukrajiny řídit si život podle svého, vyjádřena touhou po široké autonomii, či dokonce separaci, vyvrcholila občanskou válkou, ve které se střetly zájmy obou civilizací. V rovině mezinárodního práva se tak střetl princip státní suverenity a územní celistvosti s principem práva na sebeurčení. Že mezinárodní právo je nejednoznačné a jeho výklad určují „vítězové“ je stará vesta. V tomto případě, alespoň co se týče Krymu, se ukazuje, že navrch mají Rusové, kteří zaštítili rozhodnutí většiny obyvatel tohoto poloostrova, připojit svůj domov k Rusku.

Vraťme se však k Huntingtonovi, z jehož pohledu je článek pojat. Ten již ve zmíněném roku 1993 načrtl tři možné cesty, kterými se vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem mohou ubírat. Podle prvního scénáře vypukne otevřený konflikt mezi těmito zeměmi se zapojením Západu na straně Ukrajiny. Tento scénář se zdá Huntingtonovi nepravděpodobný, protože tento střet by znamenal globální konflikt. Scénář dvě by znamenal rozdělení Ukrajiny podle civilizační zlomové linie a rozbuškou by měl být právě Krym, kde žije 70% obyvatelstva ruské národnosti. Podle scénáře číslo tři zůstane Ukrajina jednotnou zemí byť vnitřně rozpolcenou. Pokud má Ukrajina zůstat jednotná musí být podle Huntingtona postaveny vztahy Rusko – Ukrajina na stejné úrovni jako vztahy Francie – Německo v EU a první dva uvedené státy se musí stát jádrem jednoty pravoslavného světa.

Vítězstvím Majdanu ovšem tato varianta padá, protože snahy zbavit ruštinu statusu úředního jazyka na Ukrajině, adorování Bandery a ukrajinských nacionalistů, či snahy posunout síly NATO k Ruské hranici jsou věci, které Rusko může jen těžce akceptovat. Po-majdanské ukrajinské politické špičky se k Rusku a k rusko-jazyčnému obyvatelstvu Ukrajiny tvrdě vymezily a Rusko stejně razantně odpovědělo. Politický amaterismus ukrajinské politické reprezentace popichované některými západními strukturami zamezily možné politické dohodě a náš pán prezident má pravdu v tom, že některé věci, jako je např. současný statut Krymu, lze jen těžko vzít zpět, což koresponduje i s vizemi Samuela Huntingtona, tedy konkretně se scenářem číslo dva. Názor našeho pana prezidenta na řešení současné patové situace tedy nepostrádá racionalitu, ale je pravděpodobné, že se jen těžko setká s přílišným pochopením. Konflikt bude dále pokračovat ve své zamrzlé fázi, NATO i Rusko budou nadále čile zbrojit, hromadit svá vojska na společné hranici a Ukrajina se nadále bude zmítat v ekonomickém a politickém chaosu, který vyhovuje tamější majetkové a politické oligarchii. Krym byl ukrajinský jen velmi krátkou dobu a zdá se tedy lepším řešením obětovat tento kousek země, než riskovat ztrátu její značné části. Zemanův nápad jistě není geniální, ale musíme si uvědomit, že mnoho alternativních řešení zde neexistuje.

Zdroj: Samuel P. Huntington Střet civilizací str. 193 - 195

Autor: Aleš Merta | čtvrtek 12.10.2017 13:22 | karma článku: 37.02 | přečteno: 1769x


Další články blogera

Aleš Merta

Pod praporem antikomunismu

Českou republikou obchází strašidlo komunismu. „Kavárníci“ a studenti spojte se do jednotné fronty, pozdvihněte červené karty a vytáhněte do svatého boje proti bolševické hydře, která se chystá zardousit naši mladou (?) demokracii

19.3.2018 v 13:25 | Karma článku: 36.05 | Přečteno: 1483 | Diskuse

Aleš Merta

Kdo je tady cynikem, pane Bělobrádku

Nedávné invektivum předsedy KDU – ČSL pana Bělobrádka na adresu ministra Stropnického, ohledně jeho výroku v ČT, jistě vyvolalo na tvářích mnoha našich občanů nechápavý výraz, či spíše výraz pobavení.

1.3.2018 v 13:23 | Karma článku: 42.73 | Přečteno: 5212 | Diskuse

Aleš Merta

Kdy se ministr Stropnický probudí ze zimního spánku?

Česká zahraniční politika si již od dob prezidentství Václava Havla zakládá na tom, že se zasazuje o pomoc obětem agrese a obhajuje lidská práva v různých částech světa.

15.2.2018 v 13:22 | Karma článku: 40.70 | Přečteno: 5879 | Diskuse

Aleš Merta

Miloš Zeman mit uns

Emoce gradují, „pražská kavárna“ smutní, příznivci Miloše Zemana slaví – jízda pokračuje............

27.1.2018 v 16:06 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 1301 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Prof. Václav Klaus, nová posila pražské kavárny a demokratické žumpy

Může být českým prezidentem paranoidní psychopat? Nejenže může, ale i musí, vždyť ho volilo 51% vymytých mozků v dobré víře, že za jejich podělané životy může Bakala a Česká televize

23.3.2018 v 16:34 | Karma článku: 11.90 | Přečteno: 229 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zasloužený Sobotkův konec

B. Sobotka převzal sociální demokracii počátkem června roku 2010, kdy tato strana byla nejsilnější politickou stranou v zemi.

23.3.2018 v 11:49 | Karma článku: 30.94 | Přečteno: 1528 | Diskuse

Vít Klíma

Hádanka na dnešní šábes

Kdysi, kdesi se potkali dokonalý muž a dokonalá žena. Zamilovali se do sebe a po romantických námluvách měli dokonalou svatbu. I jejich další život pak byl, jak jinak, než dokonalý.

23.3.2018 v 10:40 | Karma článku: 10.14 | Přečteno: 270 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Alexander Tomský a realisté

Pana Tomského jsem několikrát viděl na živo v nejrůznějších veřejných debatách. Jeho projev byl vždy velmi emoční. A to přesto, že jsem dnes našel jeden jeho komentář, kde právě pan Alexander Tomský kritizuje pana Václava

23.3.2018 v 10:35 | Karma článku: 19.57 | Přečteno: 700 | Diskuse

Radomír Dolanský

Ukrajina vyšiluje, Británie vyšiluje, svět šílí

Tak nám ukrajinskou hrdinku Nadiju Savčenkovou zatkli. Tentokrát na Ukrajině, přímo ve sněmovně. Prý chtěla vyhodit do vzduchu parlament. Samozřejmě jak jinak než s podporou Ruska.

23.3.2018 v 8:43 | Karma článku: 42.39 | Přečteno: 1937 | Diskuse
Počet článků 102 Celková karma 37.62 Průměrná čtenost 1489

Mediální prostor je plnný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.