Fatální omyl podporovatelů vojenských misí

16. 05. 2018 13:10:17
Prezident Zeman, ministryně obrany Šlechtová a mnoho dalších politiků obhajují naše vojenské mise argumentem, že tyto nás chrání před migrací a terorismem.

Položme si však otázku, nepřispívají spíše vojenské intervence Západu k šíření chaosu, neradikalizují některé obyvatele dotčených zemí a nejsou vlastně příčinou uprchlických vln? Vezměme si to po řadě. Američané podporovali afgánské mudžahedíny v boji proti Sovětům, ale ti se jim odvděčili tím, že poskytly útočiště Al Kajdě, která provedla teroristický útok na budovy Světového obchodního centra. Američané kontrovali útokem na Afganistán a ustavením loutkové vlády, které se ovšem ani po dlouhých letech nepodařilo stabilizovat situaci, místo toho roste vliv radikálních islamistů a hospodářská situace je neutěšená, což vede desetitisíce obyvatel této země k emigraci, nejčastěji do Evropy. Podobná situace se opakovala po napadení Srbska vojsky NATO v rámci řešení tzv. Kosovské krize. Navzdory mírovým dohodám, které garantovaly územní celistvost Srbska, došlo k vyhlášení samostatnosti Kosova, které ovládli váleční zločinci z UCK. Tento kvazi-stát přežívá jen díky tučným evropským dotacím, které rozkrádají mafiánské špičky, a zbídačené obyvatelstvo prchá před chudobou do bohatých evropských států. Další ukázkou krátkozraké politiky Západu byla invaze do Iráku, která měla údajně zamezit Saddámu Husajnovi použít zbraně hromadného ničení, které měl vlastnit. Žádné zbraně se sice později nenašly, ale co, chybička se přece může vloudit a ty statisíce mrtvých, které válka přinesla, přece vyváží nastolení demokracie v této zemi. Nějakou demokracii tam sice dnes mají, ale přesto desetitisíce Iráčanů raději volí úprk do bohaté Evropy, než aby žili v zemi rozvrácené válkou.

V roce 2011 zahájila skupina zemí vedená Francií a Británií leteckou kampaň na podporu protirežimních sil v Libyi. Režim padl a v zemi vypukl chaos a občanská válka, která probíhá do dnes. Libye se stala otevřenou branou do Evropy, kterou ještě do nedávna proudili do Evropy tisíce migrantů z Afriky. A nakonec Sýrie. Po propuknutí tzv. Arabského jara v této zemi se Západ rozhodl podpořit tzv. umírněnou opozici zbraněmi a pomoci s výcvikem jejich ozbrojených sil. Posléze se ale zjistilo, že vlastně žádná umírněná opozice neexistuje, tedy s výjimkou syrských Kurdů, a že vycvičení vojáci i s dodanými zbraněmi přebíhají k islamistům a likvidují nejen vládní vojáky, ale i příslušníky ne sunnitských menšin. Výsledek – opět statisíce uprchlíků mířících z části i do Evropy, kde je pozvala německá kancléřka Merkelová. Nedávno publikovaná studie uvádí, že pro Německo bude úspěchem, když se jim do dvaceti let podaří zaměstnat alespoň polovinu z příchozích „inženýrů a lékařů“, což ovšem bude znamenat, že příchozí budou nadále břemenem pro německý rozpočet, protože aby na sebe uprchlíci vydělali, musely by jich být zaměstnány, alespoň dvě třetiny.

Stojí tedy Západu, potažmo České republice, za to, účastnit se těchto vojenských dobrodružství? Evropě určitě ne, možná jen USA, kterým tyto války přináší kšefty pro zbrojařské firmy, tedy zaměstnanost a tím pádem také větší výběr daní. Evropě přináší tyto mise jen náklady na integraci uprchlíků, náklady na posílení obrany svých hranic – tedy v podstatě poskytování výpalného Turecku a přímé vojenské výdaje, které jen u nás činí přes dvě miliardy korun ročně. Oponent možná namítne, že naše mise jsou většinou nebojové a že slouží především ke stabilizaci situace. Ano, toť paradox! Stabilizujeme země, na jejichž rozvrácení jsme se buď přímo podíleli, nebo kde jsme agresi alespoň podporovali. Je naivní si myslet, že nasazení našich vojáků např. v Afganistanu přinese této zemi klid a demokracii. Je zcela zřejmé, že většině Libyjců, Afgánců, Iráčanů a i mnohým obyvatelům Sýrie a Kosova jsou naše hodnoty ukradeny a nevidí příliš rádo, když se jim někdo „montuje“ do jejich záležitostí. Nic proti pomoci válečným uprchlíkům, ale nejlépe je pomáhat jim tam, kde mají blízko ke svému domovu, jako např. Syřanům v Jordánsku. Dvě miliardy, které každoročně vydáváme na vojenské mise, by šly jistě lépe použít na rozvojovou pomoc, zabezpečení hranic EU, či právě na pomoc uprchlíkům, jako těm v Jordánsku. Vojenská intervence má své oprávnění jedině v případě genocidy jako byla ta ve Rwandě, ale jinak je v podstatě kontraproduktivní, zejména jde-li v ní o snahu naroubovat demokracii do oblasti tak kulturně odlišné jako je oblast islámské civilizace. Media a politici sice mohou donekonečna opakovat svou mantru o tom, že vysílání vojáků do zahraničí brání přílivu uprchlíků a šíření terorismu, ale každý, kdo vidí dlouhodobé výsledky vojenské přítomnosti Západu ve výše zmíněných zemích, už zjistil, že tudy cesta nevede.

Autor: Aleš Merta | středa 16.5.2018 13:10 | karma článku: 46.11 | přečteno: 7367x

Další články blogera

Aleš Merta

Volby do Evropského parlamentu rozhodne "pražská kavárna"

Petr Fiala si po téhle radostné novině asi musel mnout ruce a možná, že i nějaká sklenička něčeho ostřejšího, nebo moravského vínka o sebe cinkla.

13.3.2024 v 19:06 | Karma článku: 34.67 | Přečteno: 3969 | Diskuse

Aleš Merta

Do Evropského parlamentu pod praporem nacionálního konzervatismu

SPD, ODS, ANO, KDU – ČSL, ČSSD, KSČM i Přísaha, to jsou jen ty hlavní strany, které se rozhodly vytáhnout do boje o křesla v EP pod praporem nacionálního konzervatismu.

8.3.2024 v 10:43 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 355 | Diskuse

Aleš Merta

Odbory potřebují razantnějšího vůdce

Má v době, kdy pracujícím klesají reálné mzdy, kdy se vláda snaží omezit jejich práva, stát v čele největšího odborového svazu člověk, který není schopen zorganizovat větší demonstraci, a na funkci prezidenta podpoří neoliberálku?

5.3.2024 v 17:44 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 431 | Diskuse

Aleš Merta

Vybombardovat ty opice

Palestinci jsou regulérní opice, které je potřeba vybombardovat. Takový tweet přidal na sociální síť známý řeporyjský starosta, a každý inteligentní člověk se s tímto názorem musí ztotožnit.

9.2.2024 v 18:18 | Karma článku: 26.20 | Přečteno: 940 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 281 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 225 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.41 | Přečteno: 635 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 529 | Diskuse
Počet článků 270 Celková karma 31.70 Průměrná čtenost 1982

Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...