Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr

Migranty diskriminovat nelze, ale pokud jde o ruské turisty, tak je to jinak

14. 02. 2020 8:32:37
Dnes a denně je nám tvrzeno, že žijeme v právním státě, že spravedlnost měří všem stejně, ale opravdu to tak funguje?

Tento týden byl v Právu zveřejněn případ restauratéra z jižní Moravy, který na facebookový profil svého podniku napsal - „pro imigranty nevaříme, stop islámu“. V reálu své upozornění nikdy neuvedl do praxe, a přesto byl ČOI pokutován šedesáti tisíci korunami za diskriminaci zákazníků, což potvrdil i soud. Podnikatel byl tedy postižen pouze za to, že svůj postoj veřejně deklaroval, ale podle ČOJ se diskriminace zákazníků dopustil již v rámci toho, že tato jeho deklarace mohla potenciální zákazníky odrazovat. Termín diskriminace je často definován jako odpírání stejného zacházení s lidmi jiného vyznání, jiného národa, či rasy, jiných politických názorů atd., a pan restauratér tedy šlápl na tenký led, když svůj postoj k islámu a imigrantům zveřejnil na sociální síti. Poskytuje-li totiž restaurační služby veřejnosti, a ne nějaké uzavřené skupině, tak by měl počítat s tím, že pokud bude mít host na útratu a bude splňovat základní hygienické normy, tak ho bude muset obsloužit, ať je černý, či bílý, ať má boty číslo 42, či 46, jinak se vystavuje možnému obvinění z diskriminace.

K tomuto výkladu práva se však nepřipojila obhajoba, která připomněla rozsudek Ústavního soudu, který osvobodil z podezření z diskriminace ostravského hoteliéra, který odmítnul poskytnout ubytování turistům z Ruska, tedy bez toho, pokud mu nepodepíší, že nesouhlasí s ruskou anexi Krymu. Jihomoravský soud rozpor v rozsudcích zdůvodnil tím, že ruští turisté nebyli diskriminování v rámci jejich národnosti, ale jen proto, že odmítli panu „podnikateli“ podepsat prohlášení, které podle mne mělo, zřetelně ultimativní charakter. Jestliže se tedy části soudců Ústavního soudu zdálo chování hoteliéra v pořádku, tak mně připomnělo část slavného románu Hlava XXII, ve které jsou američtí vojáci, sloužící za WW2 u bombardovacího útvaru, v rámci kampaně „Velkého křižáckého tažení za věrnostní přísahu“ nuceni podepisovat slib loajality americkému způsobu života, při každém vstupu do místnosti, při výdeji jídla a v desítkách dalších běžných situací, což zcela ochromilo chod posádky, ale nikdo se neodvážil proti tomu ozvat, aby nebyl označen za komunistu. Přítrž této frašce učinil až válečný hrdina Major...de Coverley, který si jako jediný zachoval zdravý rozum a měl odvahu ozvat se proti nesmyslnému nařízení. Je s podivem, že naši soudci Ústavního soudu takovou odvahu nenašli a nezasáhli proti zjevné diskriminaci hostů, kteří pokud neměli stejný pohled na svět jako náš hoteliér, neměli, podle jejich výkladu pojmu diskriminace, co v jeho hotelu dělat.

Selhání Ústavního soudu lze však dát do kontextu rusofóbní vlny, na niž jede i značná část našich politických špiček. Nápady pražského primátora Hřiba, starosty Řeporyjí Novotného, či starosty Prahy 6 pana Koláře na míle zavání populismem, kdy tito „hrdinové“ za potlesku svých, stejně „chrabrých“ příznivců, vedou z poza buku svatou válku s Ruskem, které nás údajně ohrožuje. Je mi docela do smíchu při představě, jak by se asi tito „hrdinové“ zachovali, kdyby se opravdu měli postavit zlu, zpodobněnému např. nacismem, či stalinismem. Mám za to, že by mnozí z nich nejspíše stáhli ocas mezi nohy a místo hrdinství spíše praktikovali patolízalství, ale možná že jim křivdím. Takovému Novotnému by stačilo, aby se na gestapáka jen zašklebil a ten by se radši sám zastřelil, než by měl žít s vidinou, že má vládnout takové zdegerované rase. Ovšem dnes nic nehrozí a tak s chutí do toho. Každý si přece může dovolit ponižovat ruské turisty, každý má právo okopávat Rusům kotníky v zástupných válkách o bourání, či budování soch, přejmenování ulic a náměstí, každý má přece možnost si po nich plivnout, třeba v diskusi, která se rozvine pod tímto článkem. Ano, Putinův režim není jistě dokonalým, stejně jako např. ten americký, či čínský. Tyto režimy můžeme kritizovat, ovšem je rozdíl mezi konstruktivní kritikou a podpásovými údery, v rámci kterých jsou bráni jako rukojmí turisté, obchodníci, či dokonce sochy a náměstí. Bohužel zde nemáme majora ...de Coverlyho, aby učinil této stupiditě přítrž a tak, lze jen doufat, že se najde dost lidí se zdravým rozumem, kteří již prokoukli účelovost této politické kampaně a vystaví ve volbách stopku jejím původcům a nositelům.

Autor: Aleš Merta | pátek 14.2.2020 8:32 | karma článku: 46.98 | přečteno: 7536x

Další články blogera

Aleš Merta

Proč vlastně levice dělá Babišovi komplice

Mnoha lidem nejde pod fousy, či nechápou spolupráci tradiční levice s miliardářem Andrejem Babišem a nejraději by viděli, jak levice vrazí panu premiérovi kudlu pěkně do zad.

19.2.2020 v 11:47 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 471 | Diskuse

Aleš Merta

Thriller - Vysoká hra je o tom, že naše demokracie až tak moc nevzkvétá

Nový politicko-kriminální thriller režiséra Jiřího Svobody je nejen vydařeným dílem svého žánru, ale nutí i diváka k zamyšlení nad fungování liberální demokracie a to nejen u nás.

3.2.2020 v 5:10 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 727 | Diskuse

Aleš Merta

Ideální doba pro dostavbu Dukovan, či Temelína

Ten titulek zní v dnešní, „zelené“ době asi poněkud provokativně, ale ač jsem byl dlouho k budoucnosti jádra skeptický, tak nyní jsem změnil názor.

14.1.2020 v 12:13 | Karma článku: 25.37 | Přečteno: 621 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Strádal

Lidové milice neskončily v propadlišti dějin

Blíží se výročí "vítězného února". Staří komunisté setřou slzu, ale ani oni asi nevzpomenou na související dnešní výročí - rozhodnutí ÚV KSČ o vytvoření a vyzbrojení Lidových milicí. O 2 dny později už byly v plné zbroji.

21.2.2020 v 23:00 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 110 | Diskuse

Dušan Póč

Vsetínský rathaus opět nezklamal a ukázal v koho područí je

Ukázalo se, znovu a zas, že radovat předčasně se člověk nemá. Ale, když světlo světa spatřila informace, že prostranství v centru Vsetína ponese jméno Jarmily Šulákové, nešlo to jinak. Ale nebyl by to vsetínský rathaus, aby, kdyby

21.2.2020 v 13:56 | Karma článku: 17.22 | Přečteno: 481 |

Lubomír Stejskal

K odvolání ministryně práce a sociálních věcí

Před více než rokem, 12. února 2019, změnila Republika Makedonie po předchozím tlaku Řecka svůj název. Stala se z ní Severní Makedonie. Tím se jí otevřela cesta k nadcházejícímu vstupu do NATO a budoucímu do EU.

21.2.2020 v 13:15 | Karma článku: 11.35 | Přečteno: 510 | Diskuse

Petr Burian

Křeček škrábe, kouše

Parta lidskoprávních aktivistů bránila novému ombudsmanovi S. Křečkovi ve vstupu do úřadu. Vadí jim, že prý avizoval, že nebude chránit práva menšin. A má pravdu. Žádná práva menšin totiž neexistují. Existují jen práva nás všech.

21.2.2020 v 12:27 | Karma článku: 41.77 | Přečteno: 1711 | Diskuse

Štěpán Nadrchal

ANO je zkorumpovaná strana

Kdokoli dostává nějaké peníze, je zkorumpovaný, nutně tedy i politické strany. Tešit nás může vědomí, že všechny.

21.2.2020 v 10:24 | Karma článku: 28.78 | Přečteno: 654 | Diskuse
Počet článků 152 Celková karma 31.98 Průměrná čtenost 1859

Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...