Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Sláva Ukrajině a nacistické symboly

20. 05. 2023 17:02:58
Nedávno proběhla naším mediálním prostorem zprávička, že ukrajinští vojáci si vyzdobili Čechy dodanou houfnici Dana symbolem nacistického Wehrmachtu.

Včera pak vyšel v Právu článek historika Jana Rychlíka „Sláva Ukrajině není nacistický pozdrav“, který se zabývá problematikou ukrajinského nacionalismu a jeho závěrem je, že ten ukrajinský nemá s tím německým nic společného, ale pan Rychlík nějak opomenul vysvětlit, tedy proč Ukrajinci tak často používají nacistické symboly, které můžeme vidět nejen na jejich zbraních, ale i uniformách. Pan Rychlík v první části svého článku celkem racionálně vysvětluje vznik a historii nynějšího ukrajinského bojového pozdravu a lze s ním souhlasit, že démonizovat tento pozdrav je asi hloupé. V druhé části svého článku se ovšem dostává trochu na tenký led, když snaží radikálně odlišit ukrajinský nacionalismus od toho německého. Podle pana Rychlíka se ukrajinský nacionalismus opírá o myšlenky Dmytra Donceva, který se inspiroval Mussoliniho Itálií, Salazarovým Portugalskem, Frankovým Španělskem, tedy zeměmi s nedemokratickým zřízením, ale v podstatě se zeměmi, kde nacionalismus nehrál ústřední roli, kde Židé, ani národnostní menšiny nebyly cíleně vyvražďovány.

No, možná ideologové OUN a UPA Doncevovy myšlenky zcela nepochopili, ale je faktem, že řádění ukrajinských nacionalistů za WW2 se mnohem více podobalo řádění těch nacionalistů německých než italských fašistů, Frankových falangistů, či stoupenců Salazarova Nového státu. Ihned po vpádu Němců na Ukrajinu se ukrajinští nacionalisté po boku Němců zapojili do vraždění Židů a byli to právě oni, kdo za ně páchali špinavou práci. Později začaly pogromy na další menšiny, hlavně Poláky, ale i Volyňské Čechy a jiné. Ukrajinci postupovali s takovou brutalitou, že srovnání lze snad nalézt jen s řáděním Ustašovců v Chorvatsku. Rozdíl mezi nimi a Němci lze vidět jen v tom, že Němci chtěli celosvětovou nadvládu své rasy, kdežto Ukrajinci se snažili etnicky vyčistit jen prostor, který si nárokovali. Někdo možná namítne, že i Čechové spáchali po válce mnoho zločinů proti nevinným Sudetským Němcům, ale pokud lze tyto zločiny nějak ospravedlnit, tak je tu alespoň msta za příkoří a zločiny Němců za okupace, zločiny Ukrajinců proti Židům a ostatním menšinám však ospravedlnit nelze.

Již po vzniku novodobé Ukrajiny se zde objevovaly snahy rehabilitovat ukrajinský nacionalismus, heroizovat jeho vůdce. Pochodňové pochody, stavění pomníků a přejmenování ulic a náměstí po kontraverzních osobách historie, jejich oficiální vyzdvihování politiky, vznik nacionalistických bojůvek, hlásicích se k odkazu ukrajinského, ale i německého nacismu, byly dlouho přehlíženy, až na občasné protesty Izraele. Po vypuknutí konfliktu s Ruskem se kritika takových projevů stává téměř tabu, čemuž odpovídá i kauza symbolu německého wehrmachtu na houfnici dodané z ČR. Nebyl vznesen ostrý protest, ale ukrajinská strana byla jen upozorněna, že kauza zbytečně poškozuje reputaci Ukrajiny a nahrává našim konspirátorům, což je ostatně pravda. Spojenectví s napadenou zemí je jistě v pořádku, v pořádku ale není tolerování glorifikace těch, kteří se dopouštěli zločinů na civilistech a to i na našich občanech. Můžeme si např. připomenout případ přeživší Židovské rodiny navrátivší se do rodné vesnice na Slovensku po skončení války, a jejich vyvraždění Banderovci, přecházející přes naše území do americké okupační zóny, či vraždy mnoha etnických Čechů na Volyni. Historie Ukrajiny byla pohnutější než ta naše a Ukrajinské vyrovnání se s minulostí je tedy složitější. To by ovšem neměla být omluva proto, abychom mlčeli, když je historie ohýbána, či zamlčována jen proto, že se to dnes tak nějak nehodí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Aleš Merta | sobota 20.5.2023 17:02 | karma článku: 46.35 | přečteno: 7975x

Další články blogera

Aleš Merta

Lidovecké mlžení nad důchodovou reformou

Každý den je to jinak, může si člověk zanotovat starý hit skupiny Abraxas, když sleduje výroky představitelů KDU – ČSL týkající se důchodové „reformy“.

26.5.2023 v 10:17 | Karma článku: 24.64 | Přečteno: 545 | Diskuse

Aleš Merta

Sociálně nepřizpůsobiví plně podporují navrhovaná opatření vlády

Asociace sociálně nepřizpůsobivých občanů ČR plně podporuje navrhovaná opatření vlády ČR k ozdravení ekonomiky zdevastované komunisty, Babišem a válkou.

12.5.2023 v 10:51 | Karma článku: 36.32 | Přečteno: 1415 | Diskuse

Aleš Merta

Krásné předvolební sliby a děsivá povolební realita

Dal bys svůj volební hlas straně, která slibuje, že ti prodlouží věk odchodu do důchodu, že zvedne DPH na vodu, vytápění, daně na tvůj majetek, že vyjedná v Bruselu zákaz výroby aut, které si můžeš dovolit a zdražení paliv?

23.4.2023 v 8:22 | Karma článku: 45.95 | Přečteno: 6182 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Politické lži hlasatele Mladé Fronty Fčil

Kdo z nás někdy nelhal? A kdo z nás není notorický lhářem? A kdo z nás není notorickým lhářem, aby zároveň nebyl přesvědčený, že je tím nejčestnějším člověkem? Kdo nelže, ten jako by nebyl. Nepodvolený

29.5.2023 v 17:04 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 297 | Diskuse

Václav Fischer

Tak už zase hrozí rušení rodných čísel

Pamtuji se na tuto úsměvnou newerending story ještě v dobách před rokem 1989, kdy kralovaly velké sálové počítače a každý resort měl své počítače a počítačová střediska.

29.5.2023 v 13:45 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 394 | Diskuse

Ladislav Větvička

Politycke lži

Kdysik davno se polityci uměli přiznat, že lžou každym dnem. Nejlepšim byl ten maďarsky socan, kery prohlasil "lhali zme rano, lhali zme v poledne a lhali zme aji večer."

29.5.2023 v 11:11 | Karma článku: 43.95 | Přečteno: 1783 |

Vít Klíma

Řešení ukrajinského konfliktu není složité

"Rusové z Ukrajiny odejdou a Západ do ní nevkročí" je řešením, které prosazuje Čína, Indie, JAR, Saudská Arábie a další vlivné země. Konec konců takovéto řešení by prospělo i Slovanům samým.

29.5.2023 v 10:38 | Karma článku: 25.34 | Přečteno: 747 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Daň z nemovitosti

Již slyším vzlyky Alenány Schillerové nad tím, jak si takové šílené peníze má dovolit ubohá starobní důchodkyně. Odpověď je jednoduchá: není důvodu, aby ta dáma bydlela sama v bytě o rozloze 100 metrů čtverečních.

29.5.2023 v 7:00 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 741 | Diskuse
Počet článků 251 Celková karma 35.32 Průměrná čtenost 1931

Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...